Tuleviku linn

Prügi viivad ära torud ja autod maa alla: Singapuris plaanitakse tuleviku linna revolutsiooni

Singapur (Foto: Pixabay)

Singapur on otsustanud hakata vähendama oma ökoloogilist jalajälge, mis on suurem kui nii mõnelgi Singapurist 50 korda suuremal riigil. Plaan on aastaks 2050 heitgaase poole võrra vähendada. 

Selleks raames valmib linnak Tengah, mille keskus saab olema autovaba. See tähendab, et autoteed ja parklad on planeeritud maa alla, jättes nii ruumi aedadele, linnapõllundusele, jalakäijatele ja ratturitele. Parklatesse rajatakse elektriliste sõidukite laadimiskohad. 

Linnaku kortermajad varustatakse hiiglaslike päikesepaneelidega, mis varustavad elektriga konditsioneere. Linnas saab olema pneumaatiline jäätmete äraveo süsteem, ehk maa-alused prügitorud, mis imevad prügi suurematesse mahutitesse. Peale tavapäraste teenuste rajatakse kogukonnapõllud ja -aiad.

Energiakulu vähendamiseks plaanitakse hoonete jahutamiseks kasutada päikeseenergiat koos läbi maja jooksvate külma vee torudega.

Esimesed 42 000 Tengah korterit valmivad Singapuris 2022. aasta lõpuks või aastal 2023.

“Suurimaks väljakutseks projekti juures on saada inimesed majadesse elama,” sõnab Singapuri jätkusuutliku energia lahenduste tegevdirektor SP Grupist S Harsha. Lahendusena näevad nad selgitustöö tegemist elanikele, et nad mõistaksid, et energiasäästlikud süsteemid aitavad ka raha kokku hoida. 

Uues linnas saab olema viis rajooni. Läbi kogu Tengah hakkab kulgema 100-meetri laiune ja 5-kilomeetri pikkune puukoridor, mis ühendab linna saare keskel asuva looduskaitsealaga. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.