Uus tehnoloogia: tekstiilkattega kaetud maja puhastab õhku ja hoiab hoone jahedana

Arhitekt Jan Serode töötas oma magistritöö raames välja õhku puhastava tekstiilfassaadi, mis võitleb lämmastikoksiidiga ja jahutab hooneid.

Nüüd valmistub ta oma doktoritöös tekstiiliga turule tulema. Tekstiili prototüüpi on katsetatud alates veebruarist, kui sellega kaeti kontorihoone Hamburgis.

Lämmastikoksiid satub õhku fossiilsete kütuste nagu põlevkivi ja nafta põlemisel ning selle põhiliseks allikaks on liiklus tänavatel.

Arhitekt selgitab, et tekstiilist fassaade on hoonetel varemgi kasutatud, peamiselt selleks, et kaitsta neid päikesevalguse eest, aga ka esteetilistel kaalutlusel. Arhitekti huvitavad aga tekstiilisfassaadid, mis tekitavad hoone ja tekstiili vahele õhupadja, mis hoiab hoone jahedamana ning aitab suvel säästa kuni 78% hoone jahutamisele kuluvast energiast. 

Riidefassaad on tehtud PVC-ga kaetud polüestrist, mis on läbipaistev ning õhku ja vett läbilaskev. Õhu puhastus toimub tänu kattele, millel on fotokatalüütiline efekt.

Lämmastikoksiidid seotakse UV valguse abil fassaadi pinnaga ja saasteained muudetakse oksüdatsiooni protsessis väikesteks ohututeks soola osakesteks. Vihma korral tulevad soola ülejäägid maha ja pöörduvad tagasi looduse ringkäiku. Keskkonnale need soolad kahju ei tee.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.