Kuidas panna oma kodulehele videot nii, et sellest kasu oleks?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
cat-254572_1920.jpg

Käes on juutuuberite, indie-kinostuudiote ja videoblogijate aeg. Instagrami ja Facebooki postitatakse klippe, mida mõnikord vaadatakse rohkemgi, kui tavalisi pilte. Seega võiks ka kodulehele panna üles videosid, mis ütlevad palju rohkem kui pilt või tekst. Ole ainult piisavalt julge, et videoklipp valmis teha.

Lihtsaim, mida üks ärivideona üles saaks panna ja mis kindlasti klienditeenindust ja kasutajatuge lihtsamaks muudab, on ekraanivideo, millel näidatakse ette, kuidas asjad (arvutis) käivad. Selleks tõmba omale mõni ekraanivideo salvestaja ning tee ettevalmistused selleks, mida kavatsed ekraanil täpselt näidata ehk nö väike stsenaarium.

Mõned ekraanivideo salvestajad võivad arvuti veebikaamerast üles võtta ka esinejat, nii et hiljem saad monteerida kokku põnevama klipi kui lihtsalt muutuva ekraanipildi näitamine.

Ekraanivideote salvestamise programmid on näiteks paljudele tuntudVLC, spetsiaalselt ekraanivideote tootmiseks mõeldudBSR,Camstudio,Fraps,Faststone Capture,EZVID, profimatele juba kallim ja keerulisem tööriistAdobe Captivate.

Uudiskirja võib ette lugeda samuti väikese uudistesaatena, agasiis on juba vaja mõnda monteerimisprogrammi, mikrofoni, head videokaamerat ja statiivi.

Õues tõsisema aktsiooni korraldamiseks läheb vaja aktsioonikaamerat (näiteks mõni GoPro mudel koos kinnitustega kiivrile, rattalenksule, või auto armatuurlauale), tavaliselt on neil kaasas ka lihtne monteerimistarkvara oma video valmistegemiseks. Drooni kaasamine pole ka paha mõte, selleks on olemas droonivideote tegemise firmad, kes tulevad kohale ja teevad soovitud klipi, hankides filmimiseks kõik vajalikud load lennujuhtimiskeskuselt.

Veel lihtsam aga on embedida mõnest videokeskkonnast juba valmis tehtud teemakohane video oma veebilehele. Siis pole vaja muud teha, kui osata embed-koodi kopeerimist teksti sisse sobivasse kohta.

Video oma serveris -kindel tunne

Kui video on valmis, siis leidub tegelikult kaks varianti, mida sellega edasi teha: kas laadida videofail oma serverisse või hoopis mõnesse tuntud videokeskkonda. Oma serveris on videofail alati olemas, seda saab lihtsalt välja vahetada ning hoida ilma ajaliste, mahuliste või formaadiliste piiranguteta.

Oma serverisse video panemine on õige natuke keerulisem, sest fail tuleb FTP-ga üles laadida. Mängimiseks peab lisaks seadistama videopleieri, mis näitaks filmi samamoodi nagu näiteks YouTube´ist, käivitamis- ja peatamisnuppudega, edasikerimisvõimalusega ja üle ekraani suurendamisega.

Videopleieri paigaldamine pole ka väga keeruline, kuid nõuab natuke teadmisi ja iga konkreetse pleieriga on seadistamine pisut isemoodi. Head HTML5 toega videopleierid on näiteksAfterglow,JW Player(sellele on mooduleid lihtsaks kasutamiseks niiWordPressiskuiDrupalis),OzPlayerja teised.

Õnneks on meil aga olemas HTML5, mida toetavad kõik uuemad ja ka natuke vanemad brauserid ning HTML5-s on video mängimine juba lausa sisse ehitatud. Peaasi, et FTP-sse üles laetud videofail oleks HTML5 poolt toetatud formaadis. Selleks võiks olla MP4 või OGG.

Videopleieri lisamiseks oma teksti sisse pole vaja teha muud, kui lisada vastav HTML5-kood. Näiteks sobib kohanduva veebikujundusega lehele selline, vastavalt ekraani suurusele videoakent suurendav-vähendav kood:

<video controls="" width="100%">
<source src="http://www.looduskalender.ee/video/merikas1.m4v" type="video/mp4" /> Your browser does not support the video tag.
</video>

Sellega ongi videopleier kodulehel olemas ja eraldi midagi serverisse paigaldada pole vaja.

Video YouTube'is või Vimeos -paremini nähtav kogu maailmale

Kodulehele saab video üles ka YouTube´i või Vimeo vahendusel:laed oma video sinna veebikeskkonda üles, võtad embed-koodi ja pistad sobivasse kohta teksti vahele. See on samuti lihtne, lisaks saab oma videole tähelepanu ka YouTube´i ja Vimeo külastajate seast, populaarsete videote puhul saab liituda ka reklaamiprogrammiga ning näitamiste eest rahagi teenida.

Sellisel puhul pole ka muret, et video mängib aeglaselt või ei toeta kasutajate brausereid.YouTube ja Vimeo hoolitsevad ise selle eest, et pilt oleks parima kvaliteediga ega"hakiks".

YouTube´i kood, mis tuleb kodulehele HTML-is õigesse kohta lisada, näeb välja selline (ühe näidisvideoga):

<iframe width="100%" src="https://www.youtube.com/embed/-vVblGlIMgw" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Seega ei midagi keerulist, peaaegu sama, nagu oma video näitamine HTML5 sisseehitatud pleieris.

Mismoodi aga ise videot teha, sellest juba mõni järgmine kord pikemalt.

Algne artikkel avaldati Veebimajutuse blogis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.