Kuidas testida oma veebilehte ja leida üles selle pudelikaelad

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kui koduleht ootab külastajaid, aga neid ei kipu tulema nii palju kui loodetud, võib üks põhjustest olla ka veebileht, mis laeb alla liiga aeglaselt. Selleks, et teada saada, kas tehniliselt on kõik hästi, leiab veebist mitmesuguseid tööriistu.

Siin on mõned neist, mis aitavad kodulehte mitme külje pealt online´is testida ja leida üles kitsaskohad, kuhu liiklus jääb toppama.

1. “Testi mu lehte Google´iga”

testmysite.withgoogle.com

See Google´i testisait tegeleb ühe olulise teemaga – kodulehe mobiilisõbralikkuse testimisega. Vaadatakse, kui kiiresti laeb veeb ka aeglasemas 3G võrgus, kui palju peab tavaline klient ootama ja mitu protsenti külastajatest võidakse kaotada liigse ootamise pärast.

Kui ooteaeg ületab nelja sekundit, on veerand inimestest juba kiiremate saitide juurde lahkunud. Oma kodulehte saab kiirendada pildisuuruste vähendamise, puhverdamise, saidi optimaalse seadistamise ja paremate programmeerimisvõtetega. Kõik vajalikud nõuanded antakse testi lõpus olevas raportis.

2. Microsofti sonar

Sonarwhal.com/scanner

Microsofti toetatav avatud lähtekoodiga projekt aitab oma veebi nii vastava serveritarkvaraga kui ka online veebitööriistaga testida. Online test vältab mitmeid minuteid, kuna on üsna mahukas ja võib esimesel hetkel ka stressi tekitada – pea iga veebi juurest leitakse kuhjaga vigu. Siiski ei maksa sellest heituda ja nimekirja üle vaadates võib selguda, et kriitilisemaid tulemusi on ehk vaid väga väike osa.

Põhjalikumalt tasub üle vaadata turvalisust puudutavad veateated (Security), kus võib olla soovitusi mõnesid aegunud skripte uuendada või üldteada turvanõrkused likivideerida.

3. Kas HTML töötab kõigis veebilehitsejates?

Browseemall.com/Compatibility/ValidateHTML

Brauseritega ühilduvus on iga veebisaidi jaoks oluline. See lihtne HTML test kontrollib, kas veebilehel kasutatud kood on ikka kõigi brauseritega ühilduv, nii uuemate kui vanematega. Eks kõige olulisem on muidugi ühilduvus suure kolmiku – Firefoxi, Chrome´i ja Internet Exploreriga, kuid sportlikust huvist võib ka proovida teiste eksootilisemate brauseritega ühilduvust saavutada.

4. Google´i veebimeistrite tööriistad

Google.com/webmasters/tools/

See põhjalik teenus Google´ilt aitab oma kodulehed teha võimalikult Google´i otsimootorisõbralikuks ja ühtlasi leitakse üles ka kodulehe tegemise vead ja ohud.

Olulisim aga selle teenuse juures on alarmid – kui kodulehel mingil põhjusel hulk püsilinke katki läheb ja Google´i otsirobotid neid enam kätte ei saa, annab Webmaster Tools sellest kohe teada. Kui on mingi probleem, saab niimoodi kiirelt jaole ja veebi rutem korda.

5. Testi veebi kindlast kohast maailmas

Webpagetest.org

Kui tahad teada, kuidas veebi kättesaadavusega mujal maailmas on ja millised komponendid alla laadides pudelikaelaks osutuvad, siis Webpagetest.org on õige koht selle testi graafiliseks tegemiseks. Graafikud näitavad, millele peaks tähelepanu pöörama, et koduleht kiiremaks saada.

Kahjuks pole asukohtade seas näiteks mandri-Hiinat, et teada saada, kas ka seal on veeb kättesaadav või blokeeritud, kuid kõigil mandritel on siiski punktid, kustkaudu saab kättesaadavust proovida ja vaadata, kas lehe elemendid seal riigis läbi tulevad. Kokku on üle neljakümne serveri erinevais paigus.

Hea on ka test aeglasemate mobiilivõrgu kiirustega ja mitme veebisaidi kõrvutamine, kuidas need üksteisega võrreldes alla laevad. Allalaadimist testitakse mitu korda, et tulemus oleks usaldusväärsem.

6. Nibbler võtab viis lehte korraga

Nibbler.silktide.com

Alati ei pruugi esileht anda täielikku pilti kodulehe hetkeolukorrast. Nibbler testib viit lehekülge korraga ja teeb nende põhjal üldistusi, jagades saidile punkte kümne palli süsteemis. Lisaks leiab ka põhjalikke soovitusi iga sektsiooni kohta, kommenteeritakse koodi ridade kaupa ja antakse nõu, mida paremaks teha.

Artikkel ilmus algselt Veebimajutuse blogis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.