5 nippi, kuidas oma veebileht turvalisemaks muuta

Veebilehe ülesseadmine on tänapäeval tehtud lihtsaks ja arusaadavaks pea igale kasutajale. Selleks, et veebilehte töös hoida, on lisaks muudele toimingutele tarvis tähelepanu pöörata ka turvalisusele. Ilma selleta on oht, et veebileht satub pahalaste kätte, kes võivad tekitada paksu pahandust. Halva olukorra ennetamiseks kordame üle viis lihtsat nippi, kuidas oma kodulehte turvalisena hoida.

Uuenda veebilehte ja selle pistikprogramme

Kõige lihtsam viis kodulehekülge turvatuna hoida on seda regulaarselt uuendada. Tavaliselt on kodulehtede loomiseks mõeldud sisuhaldusrakendustel, nagu näiteks WordPress, ka automaatse uuendamise võimalus, mis on soovitatav sisse lülitada. Nii saad olla kindel, et vajalikud ja kriitilised uuendused teostatakse kohe, kui need ilmuvad.

Samuti on oluline hoida värskena veebilehe jaoks kasutatavad pluginad ehk pistikprogrammid. Turvauuenduste puhul võivad need sisaldada olulisi muudatusi, mis aitavad kaitsta lehte rünnakute eest.

Tee lehest regulaarselt varukoopiaid

Varukoopia on kasulik nendes olukordades, kui veebilehel tekivad ootamatud mured. Näiteks satub leht rünnaku alla või lakkab mõni funktsioon toimimast. Siis saad alati tagasi minna toimiva versiooni juurde.

Varundamise puhul on samuti hea mõte teha seda kindla intervalliga, et ootamatuid üllatusi vältida.

Kasuta tugevat salasõna ja mitmeastmelist autentimist

Tugev salasõna on kõige lihtsam viis kodulehte potentsiaalsete rünnakute eest kaitsta. Rusikareegel on, et see peaks sisaldama suuri ja väikeseid tähti, numbreid ning sümboleid. Mida pikem parool, seda parem. Kui ise ei oska head salasõna välja mõelda, saab alati abi parooligeneraatoritelt, nagu näiteks heaparool.ee.

Teine oluline nõuanne: kasuta mitmeastmelist autentimist. Sellega väldid olukorda, kus salasõna lekkimisel võidakse veebilehele kergesti ligi pääseda. Kaheastmelise autentimise puhul kasutatakse lisaks salasõnale mõnda teist tuvastusviisi, näiteks kinnitust nutitelefoni kaudu või e-maili teel.

Kasuta HTTPS-protokolli

HTTPS on turvaline hüperteksti edastus, kus andmevahetus kodulehe ja veebiserveri vahel on turvatud ning infot edastatakse krüpteeritud kujul. Kui andmeid vahetatakse HTTP-protokolli kasutades, on neile lihtne ligi pääseda ning potentsiaalselt veebilehele kahju teha.

Majuta veebileht hea mainega pakkuja juures

Veebilehe loomisel tasub kõigepealt läbi mõelda, millise teenusepakkuja juures seda teha. Veebilehe majutamiseks on tarvis veebiserverit, kus vajalikke andmeid hoiustada. Kui valid usaldusväärse ja tunnustatud majutuskeskkonna, saad alati kindel olla, et sinu andmed on kaitstud. Siin tuleb appi näiteks Zone’i veebimajutusteenus, mis on lisaks ka töökindel, paljude lisavõimalustega ning usaldusväärne partner, kes Eesti turul tegutsenud juba üle 23 aasta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.