Kolm olulist asja, mida peab teadma enda esimest veebilehte loov algaja

Nullist ja ilma taustateadmisteta veebilehe loomine võib tunduda hirmutav, kuid tegelikult ei hõlma see protsess ühtegi ületamatut takistust.Foto: jossnat/Shutterstock

Tänapäeval on päris oma veebilehe loomine lihtne, kuid algajatel, kellel ei ole varasemat veebi loomise kogemust võib siiski tekkida omajagu küsimusi. Kas kasutada WordPressi või mitte? Milliseid pistikprogramme kasutada? Mis asi on SSL sertifikaat?

Käime üle kolm olulist aspekti, mida peaksid enda esimese veebikeskkonna loomisel meeles pidama. Turvalise, kvaliteetse ja soodsa kodu enda veebi jaoks leiad zone.ee virtuaalserverite valikust.

Kas WordPress või hoopis midagi muud?

Kui oled seadnud sihiks luua enda veebikeskkond, siis tõenäoliselt oled WordPressist juba kuulnud. Tegu on meeletult populaarse sisuhaldussüsteemiga, millele on üles ehitatud umbes pooled kõigist eksisteerivatest veebilehtedest. Ja põhjusega: see ei nõua algajatelt palju taustateadmisi ning suur pluginate ehk pistikprogrammide hulk võimaldab veebi sisu lihtsalt enda äranägemise järgi vormida.

Peale WordPressi eksisteerib aga ka teisi sisuhaldussüsteeme, millest värske kodulehe loojad võiksid teadlikud olla. Olemas on näiteks Joomla, mis on küll WordPressist mõnevõrra keerukam, kuid mõnevõrra väiksem kasutajate hulk teeb sellest ohutuma keskkonna. See-eest SEO osas teeb WordPress siiski Joomlale silmad ette, mistõttu pead Joomlat kasutades rohkem vaeva nägema, et mitte otsingumootoris müra sisse ära kaduda.

Lisaks WordPressile ja Joomlale on olemas ka sisuhaldussüsteem Drupal, mida on algajatele aga keeruline soovitada. Drupali kasutamine nõuab juba suuremal määral taustateadmisi, mistõttu kasutavad seda näiteks arendajad, kellel on juba olemas koodimisoskused.

Pluginad peale ja minek

Suure tõenäosusega saab sinu uue veebikeskkonna koduks WordPress. Nüüd pead aga välja mõtlema, millised pistikprogrammid ehk pluginad on kõige mõistlikum WordPressi paigaldada. On paslik silmas pidada, et mida enam pluginaid on kasutusel, seda aeglasemaks veeb muutub, nii et liialt hoogu minna siin ei tasu.

Esimese asjana tasub alati mõelda iseenda ja veebi külastajate turvalisusele. Näiteks võiks WordPressile lisada kasuliku plugina Chef, mis kasutab mobiilset krüptimist ning asendab paroolid ja kasutajanimed kolmesajast sümbolist koosneva võtmega. Kogemus näitab, et enamasti kiputakse erinevates keskkondades kasutama samu ja eriti lihtsakoelisi paroole. Chef aitab seega täita potentsiaalselt kergesti tekkivat ja tõsist turvaauku.

Veel võiks kaaluda näiteks Security Ninja plugina lisamist, mille tasuta versiooniga tuleb kaasa üle 50 turvatesti veebi turvariskide hindamiseks. Tuvastatud probleemid on võimalik ka kiiresti ühe klõpsuga lahendada. Samuti on turvalisuse seisukohast oluline veebi varundamine ja kuigi seda saab teha käsitsi, siis ka see protsess on võimalik pluginaga automatiseerida. Selleks kasuta pistikprogrammi nimega Duplicator.

Leidub veel mitmeid kasulikke pluginaid, mida saad enda WordPressile lisada. Loe nende kohta juurde siit.

Sertifikaadid korda

Uute veebilehtede omanikud peaksid kahtlemata kiiremas korras tagama, et veebil oleksid olemas SSL (uuema nimega TLS) sertifikaadid. Selle puudumisel kuvab veebileht enamikes brauserites külastajatele hoiatusi, mistõttu ei ole inimestel võimalik veebi külastada.

SSL sertifikaat on krüptograafilist võtit selle omanikuga seostav andmefail, mida väljastatakse nii eraisikutele kui ka organisatsioonidele. Kui soovid veebi külastajatele turvaliselt HTTPS-i vahendusel kättesaadavaks teha, siis on turvasertifikaat igal juhul vajalik. HTTPS protokolli kasutamisel krüpteeritakse kogu suhtlus serveri ja kliendi veebilehitseja vahel nii, et mõni kolmas osapool ei saa seda suhtlust pealt kuulata ega võltsida.

Zone’i vahendusel saad tellida endale lihtsalt, kiiresti ja soodsalt vajalikke turvasertifikaate maailma juhtivatelt teenusepakkujatelt. Sertifikaatide tellimine Zone vahendusel on võimalik automatiseeritult 24 tundi ööpäevas ja 7 päeva nädalas. Rohkem infot turvasertifikaatide hankimise kohta leiad siit.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.