Veebi teel e-kirju saades kohtab tihti teavitust, kus küsitakse, kas soovid saatjale teada anda, et oled tema kirja avanud. See on kõige lihtsam viis e-kirja jälgimiseks, kuid on ka keerukamaid süsteeme, mis saajat selle info edastamisest alati ei teavita.
Miks ja kuidas e-kirjade avamist jälgitakse?
E-kirjade jälgimise teel saadud infot kasutatakse eelkõige turunduses. Sel viisil tehakse kindlaks, millal kirjad avati ning millistele linkidele vajutati, et neid avada. Nii saadakse kasutajate kohta väärtuslikku teavet, näiteks kui tihedalt mingile sihtgrupile reklaamkirju on mõtet saata või millist sisu oma kirjas pakkuda.
Tänapäeval on kõige populaarsem viis e-kirjade avamise kohta info kogumiseks pildi lisamine e-kirjale. Üldjuhul tähendab see, et sinna sisse on peidetud väike, ühe piksli suurune koodijupp. Alati ei pea see olema seotud konkreetse pildiga, vaid võib pesitseda ka lingis, mis on e-kirjale lisatud.
Mõte on aga sellisel peidetud pikslil alati sama – saada kirja ning selle sees olevate linkide avamise kohta infot.
Mida ette võtta, kui ei soovi infot jagada?
Üldjuhul taoline infokogumine kasutajale otseselt midagi halba ei põhjusta, aga kui soovid seda infot vabatahtlikult vähem jagada, saad kasutada erinevaid võimalusi.
Kõige lihtsam viis on keelata piltide kuvamine e-kirjas. Sõltuvalt teenusest, mida e-kirjade lugemiseks kasutad, on selle seadistamine erinev, kuid kõigil suurtematel teenusepakkujatel on taoline võimalus olemas. Näiteks Gmaili puhul leiad üldiste seadete menüüst eraldi kategooria Pildid, mille alt on võimalik piltide automaatne kuvamine välja lülitada. Sellisel juhul küsitakse iga uue e-kirja saabudes luba selle tegemiseks.
Teine võimalus on kasutada veebilehitsejas spetsiaalset laiendust, mis tuvastab jälgimispiksleid ning aitab neid blokeerida. Tuntuimad sellised teenused on Ugly Email ja PixelBlock, mis toimivad nii Chrome’i kui ka Firefoxi veebilehitsejates.
Nende laienduste kasutamisel kuvatakse sinu Gmaili postkastis e-kirja pealkirja kõrvale silma kujutis, juhul kui see sisaldab jälgimispikslit. Nii saad kirja ohutumalt avada või hoopis avamata jätta.