Kuidas teada saada, kas minu koduleht on kiire ja miks on oluline sellele rõhku panna?

Foto: Shutterstock.

Mille põhjal saab öelda, et üks veebileht on kvaliteetne? On selleks silmapaistev disain ja kasutajasõbralikkus? Või hoopis see, et lehel oleks võimalikult vähe reklaame? Kõik eelnimetatud omadused mängivad mõistagi veebilehe juures olulist rolli, ent tihtilugu ei pöörata piisavalt tähelepanu veel ühele tähtsale asjale – saidi kiirusele. 

Edeva disainiga veebilehest ei ole kuigi palju kasu, kui sinna jõudmine võtab ilmatuma hulga aega. Mis on aga optimaalne aeg, millega veebileht peaks ära laadima ja kuidas selle kiirust üldsegi mõõta?

Testi enda veebilehe kiirust regulaarselt

On üsnagi tavaline nähtus, et kui veebilehe laadimiseks kulub juba üle 5-6 sekundi, siis suure tõenäosusega klõpsib enamik inimesi poole laadimise peal “tagasi”-nuppu ja otsib teise veebilehekülje. Tulemuseks on arvatavasti potentsiaalse kliendi kaotamine. 

Sestap on vägagi olulise tähtsusega, et saidi laadimine toimuks võimalikult kiiresti. Samuti tuleks seda ka regulaarselt kontrollida. Kui kiiresti peaks veebileht laadima? Spetsialistid väidavad, et optimaalne kiirus on umbes üks kuni kaks sekundit. 

Veebilehe kiiruse mõõtmiseks on mitmeid tööriistu. Zone’i soovitus on kasutada näiteks Pingdom või GTMetrix veebiteenuseid, mis analüüsivad sinu veebilehte ja teevad seeläbi kindlaks kui kiire see on ning mida annaks sealjuures parandada.

Kuidas muuta veebileht kiiremaks? 

Näiteks üheks põhjuseks, miks leht laeb mõnevõrra aeglasemalt, on liigne pluginate arv. Vaata veebilehel kasutusel olevad pluginad kriitilise pilguga üle: kas neid kõiki on ilmtingimata vaja? 

Ära unusta ka hädavajalikke pluginaid regulaarselt uuendada!

Kodulehe kiirust mõjutab kahtlemata ka seal olevate suuremahuliste failide (pildid, videod) arv. Mõistlik on näiteks esialgu laadida ainult neid pilte, mis lehe algusest kasutaja seadme ekraanil näha on. Ülejäänud lehel olevad failid tulevad siis, kui kasutaja järjest allapoole kerib.

Veel üks võimalus saidi kiiremaks muutmisel on kasutada puhverdamist ehk Cache´i. Tegemist on protsessiga, millega salvestatakse ajutiselt vahemällu veebilehe andmed. Sisuliselt loob see tööriist kodulehest staatilise versiooni ning kuvab seda külastajatele dünaamilise asemel.

Põnevad ja õpetlikud videoloengud

Sellest, kuidas oma veebilehe kiirust mõõta, miks kiirus nii oluline on ja mida sellest veel teada tasub, saab lähemalt kuulata ja näha Zone Veebiakadeemiast.

Veebiakadeemia “Kiirete ja vihaste” episoodides keskenduvad Eesti üks suurima kogemusega digispetsialiste Peeter Marvet ning Eesti internetiturunduse guru Timo Porval digiagentuurist Lavii just veebilehtede kiirusele.

Videoloenguid on võimalik järele vaadata siit.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.