Mis on VPN ja millal seda kasutama peaksid?

Aina enam üritatakse internetis pettuse teel kasutajatel nende isikuandmeid välja meelitada ning tundlikku infot enda valdusse saada. Tihti on selle põhjuseks ebaturvalise WiFi-võrgu kasutamine, mille abil kurikaelad taolist infot varastavad. VPN ehk virtuaalne privaatvõrk aitab sellistes olukordades kahjusid vältida, kuid on kasulik ka muudel juhtudel.

Mis on VPN?

VPN-i abil on võimalik veebilehtedega või teenustega luua turvaline ühendus nii, et päringu saanud veebiserver ei suuda nende andmete edastajat ega täpset asukohta kindlaks teha. Seda sellepärast, et andmed edastatakse krüpteeritult, mis muudab need kolmandatele osapooltele loetamatuks.

Andmeid liigutatakse justkui virtuaalse tunneli kaudu, VPN-teenuse pakkuja serveri vahendusel, kus need turvaliselt ära pakitakse. Teenusepakkuja veebileht saab seega päringu sellelt VPN-i serverilt, mida parajasti kasutad.

Milleks VPN kasulik on?

VPN-i on võimalik kasutada mitmel juhul. Näiteks saab selle abil oma internetiühenduse turvalisemaks muuta, kui kasutad avalikke WiFi-võrke.

Lisaks on VPN kasutusel paljudes ettevõtetes, et oleks võimalik tagada sisevõrgule ligipääs kontorihoonest väljaspool. Virtuaalse privaatvõrgu abil saavad töötajad seda turvaliselt kasutada ka kodus või reisil olles, kui on tarvidus kasutada näiteks avalikku WiFi-võrku.

Üks populaarsemaid kasutusviise on aga geoblokeeringute vältimine. Taoliste regioonipiirangute seadmisel võimaldab VPN vajadusel oma asukohta muuta ning tarbida teenuseid, mis on saadaval ainult kindlas riigis või regioonis. Näiteks on paljudes riikides Netflixi voogedastusplatvormil saadaval erinev sisu. VPN-i abil on võimalik näha ka neid seriaale ja filme, mida meie regioonis pole.

Kuidas seda kasutada?

VPN-i kasutamiseks on tarvis kõigepealt liituda mõne taolise teenuse pakkujaga. Saadaval on nii tasuta kui ka tasulisi teenuseid, kuid enamasti kehtib reegel, et saad seda, mille eest maksad. Seega kui plaanid VPN-i regulaarselt kasutada, siis tasub eelistada tasulist varianti.

Teenusepakkujaid on turul palju ning lisaks hinnale tasub pilk peale heita ka lisateenustele, mis erinevate pakettidega kaasnevad. Näiteks on osadel teenusepakkujatel juba pahavaratõrje sisse ehitatud ning mugavuse lisamiseks saab eraldi versiooni kasutada nii arvutis kui ka nutiseadmes.

Kuigi VPN-i pakkujaid on turul palju, tasub alustada tuntumatest tegijatest. Näiteks võiks alustuseks üle vaadata ExpressVPN, Surfshark, NordVPN ja ProtonVPN.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.