Eestit külastab igapäevaselt delegatsioone kogu maailmast, kes tahavad näha oma silmaga, kuidas me oleme oma digiriigi ülesehitanud ja millised digilahendused meil on. Seda põhjusel, et meie näitel on digiühiskonna loomine aidanud kaasa otseselt majanduse ja ettevõtluse arengule.
Ka hiljuti Dubais World Government Summitil esinesin saalitäie huviliste ees, kes esindasid paljude riikide valitsusi ja ametkondi. Huvi Eesti kogemuse vastu on väga suur.
Kahjuks on koostöö teiste riikidega sageli piirdunud ainult kohtumistega. Mitte sellepärast, et nende huvi meie vastu raugeks, vaid tihtipeale pole arengukoostööks mõeldud vahendid olnud piisavad, et huvitunud riikidele eksportida Eesti e-lahendusi ja kogemusi.
Kuigi on olemas doonororganisatsioone, kes rahastavad digiriikluse ülesehitamist mingil määral, aga seniste võimaluste suurim puudus tuleneb nende rahastusmeetmetest. Rahastustingimused pole soodsad, tihtipeale võtab rahastamisotsuse endani jõudmine liiga kaua aega. Sellest tulenevalt ei ole tihti võimalik kasutada abi palunud riikides parimaid võimalikke eksperte ja hankepartnereid.
Seega ei ole hetkel olemas fondi, mis võimaldaks digiriikluse kiiret arengut kogu maailmas.
Lahenduseks oleks luua globaalne sihtfond, mille põhialgatajaks on Eesti riik ja mis rahastab digiriigi arengu algatusi arenevates riikides. Fondi ei algataks samas Eesti riik üksi, vaid kaasasutajatena koos paari teise riigi või erapanustajaga.
Tahame luua globaalse fondi, mis tagaks jagatava praktilise teadmuse levitamise ning ühtlasi võimaldaks ka arengukoostöö rahastust. Luues globaalse digiriigi arengu sihtfondi, oleks võimalik rahastada digiriigi arengu algatusi arenevates riikides üle kogu maailma. Fondiga saaksime rahastada nii lühikesi ja kiireloomulisi digiriigi võimekuse tõstmise algatusi kui ka pikemaid arenguprogramme.