Ma soovitaks kõigil ettevõtjatel tegelikult mõelda sellise läbipaistva mudeli peale.
Kuidas Sa teed seda, et jagad vastutust, aga ei pärsi inimeste loomingulisust ära? See peab jube hästi balansis olema, et inimesed ennast hästi tunneksid.
Kindlasti aitab kaasa meie üsna lame juhtimisstruktuur. Üks muudatus, mis meil andis tulemusi, oli see, et võtsime vahejuhtimistasemed välja. Kui enne igal tiimil oli üks liider, siis tal oli omakorda tarkvara arenduse juht ja siis veel mina. Võtsime need pisikeste tiimide liidrid vahelt ära.
Ja nimetasime arendusprojektid missioonideks, sest missioonil on väärtus ja eesmärk. Me julgustame inimesi välja tulema ideedega. See on selles mõttes väga hea küsimus, et kuidas tekitada loomingulisust.
Kui tsentraliseeritud juhtimise puhul tehakse otsuseid võimalikult üleval pool, siis me püüame teha detsentraliseeritud juhtimist ehk et otsused tehakse võimalikult all. See võimaldab meil tegelikult kasvatada ettevõtet oluliselt kiiremini kui tsentraliseeritud juhtimise puhul, sest juhid ei jää pudelikaelaks – tiim ei jää ootama mingit käsku, et asi töösse panna. Ja otsuse kvaliteet on parem, sest juht ju tegelikult igapäevaselt ei ole sellesama probleemiga nii hästi kursis kui tiim. Tal läheb aega, et asjast aru saada ja teha õige otsus. Me tahame otsustada kiiresti ja seepärast üritame otsustamist lükata madalamale.
Ja see tegelikult võimaldabki inimestel olla loomulik ja loominguline. Igaüks saab ise püstitada oma eesmärgi, kuidas mina saan panustada ettevõttesse ja kuidas ma need täidan.
Mulle see õudselt meeldib, ma ei ole kunagi seda kastide joonistamist eriti armastanud. Ettevõtte huvides on see, et inimesed teeksid omavahel koostööd, mitte ei tunneks ennast mingis kastis, et noh, tema on ikkagi ülemus ja las tema otsustab. Aga seal on igapäevases elus ikkagi see, et mingil hetkel tekib küsimus, missugused eesmärgid sina neile sead. Sa pead ju mingisuguse joone kuskile tõmbama, mis ajaks mingid asjad peavad tehtud olema.
Jah. Aga siin mulle meeldib see metafoor, et oletame, meil on vaja punktist A punkti B minna. Ütleme, on vaja õhtuks Pärnus olla. Ma püstitaksin eesmärgi nii.
Või ma võin öelda: Nii, kell kaheksa me istume autosse, hakkama sõitma, siis me teeme peatuse, siin me tangime ja nii edasi. Küsimus ongi, et kas ma annan üldise suuna ja inimene saab ise otsustada, et ma lähen hommikul, võib-olla sõidan rattaga kuhugi maale, siis hüppan autosse ja olen kaks tundi enne tähtaega Pärnus.
Teine oluline koht on ka see, et kas inimene saab aru, miks ta peab õhtuks Pärnus olema. Kui ma ütlen, et ole Pärnus, aga ta ei saa aru, kui oluline see on, kas ta võib tegelikult hiljaks jääda või ei… Ütleme, et on vanaema sünnipäeva tähistamine, kui ta jõuab sinna hiljem, siis tunneb ennast halvasti, sest ta ei teadnud, kui tähtis on õigel ajal jõuda. Põhjuste selgitamine, miks mingid eesmärgid on püstitatud, on võib-olla isegi olulisem kui eesmärk ise. Sest kui inimene saab aru, mis on selle eesmärgi taga, siis ta oskab kõiki oma otsuseid teha vastavalt sellele.
Kui inimene tuleb sinu juurde ja ütleb, et ma tahan nüüd ära minna, kui palju sa siis tunned seda, et mida ma valesti tegin, et õigel ajal aru ei saanud, et ta tahab ära minna?
Vahest on tõesti selline tunne, et miks see inimene ei tulnud varem rääkima oma probleemidest, me oleks sellele ammu lahenduse leidnud. Me tegelikult üritame selliseid olukordi lahendada tervikuna ettevõttes. Selleks, et saaksime probleemidele varem jaole, siis standard on, et iga juht räägib oma inimestega regulaarselt. Isegi kui neil ei ole probleeme või teemasid, siis nad räägivad, sest see aeg on kalendris olemas ja nad istuvad maha. Või noh, nad ei pea istuma, aga tavaliselt on nii lihtsam teemasid arutada.
Me oleme ka praegu katsetamas. Meil on tööl personaalsed kõutsid (coach – treener – ingl k). Eesti keeles kõlab see õudselt naljakalt.
Ega coach’ile tegelikult ei olegi mingit head tõlget ausalt öeldes. Raimo Ülavere tõlkis selle lõppude lõpuks kootsiks, aga coach on vist ikkagi arusaadavam.
Mõte on siis sellest, et kui inimesel on probleemid ja ta ei saa ülemusele mingil põhjusel seda öelda, siis me üritame tekitada turvalist keskkonda, kus inimene peaks saama kõikidest oma muredest lahti.
Palkasime ja testime, kuidas siis inimesed coachide poole pöörduvad ja kuidas see lõpuks mõjutab meie igapäevast tööelu. Päris paljud ise tegelikult pöörduvad ja käivad rääkimas erinevatel teemadel. Coachid püüavad ka olla organisatsioonile nähtavad. Esinevad ettevõtte sees, räägivad, kuidas näiteks tagasisidestada ja mis asi see tagasiside andmine üldse on. Sealhulgas siis julgustavad, et kui kellelgi on konkreetseid ja personaalseid küsimusi, siis alati võib nende poole pöörduda.
Coachidel on pidevalt keegi, kellega nad töötavad.
See on ju väga hea märk, et inimesed ise julgevad minna ja öelda, mul on mure. Eestlaslik on ju see, et mingil juhul mul muret ei ole ja ammugi ei taha ma sellest rääkida.
Jaa, see on see probleem ja sellest tekibki olukord, kus inimene, kellel kõik on justkui korras, tuleb ja paneb paberi, et nüüd ma lähen ära. Miks sa ei ole kunagi rääkinud, et seal on mingisugune probleem, oleks sellele probleemile võib-olla sellise lahenduse leidnud, et sa ei pea ettevõttest ära minema.
Aga kuidas Sa tegelikult mõõdad coachi efektiivsust? Et kas neist on teie ettevõttele kasu?
Meil oli just sellel teemal arutelu. Võib-olla saab seda kuidagi kaudselt hinnata? Konkreetselt muidugi on see väga raske.
Põhimõtteliselt me leppisime kokku, et me teeme kõigepealt lihtsalt statistikat, kui mitu inimest on pöördunud coachide poole, küsime töötajatelt tagasisidet coachidele. Ja proovime siis selle põhjalt vaadata ja mingeid järeldusi teha.
Kui palju Sa selle arendamise ja tegutsemise juures jõuad mõelda? Väga lihtne on tulemusele orienteerituse juures ennast lihtsalt lukku jooksutada või teistest üle sõita.
Oluline võti on just inimesed. Tihti on see, et sa näed probleemi. Ja siis saad aru, et probleem on tekkinud sellepärast, et keegi ei tegelenud sellega. Ja nüüd sul on vaja palgata inimene, kes seda lahendama hakkab.
Ehk et tegelikult probleemid lahendatakse inimeste abil. Siin ei saa kuidagi alahinnata õigeid inimesi organisatsioonis. Alguses kõik teevad kõike, nagu meilgi oli. Aga siis oli vaja protsesse automatiseerida ja selleks oli inimesi vaja. Siis selgus, et keegi peab turvaga tegelema, palkasime turvaspetsialisti. Siis oli selge, et keegi peab tegelema andmeladustamisega, siis palkasime andmelaospetsialist. Niimoodi saab väiksest firmast suur, aga ikka tänu inimestele.