Kui palju inimesi seda kasutab?
Mis näitab teenuse kvaliteeti paremini, kui sellele eest raha maksnud inimeste hulk eks? Spotifyl oli eelmise aasta lõpuks üle 75 miljoni aktiivse kasutaja, millest 20 miljonit olid maksvad kliendid. See on enam kui kahekordne edu lähima rivaali Apple Musicu ees.
Apple Music aga tuli alles pool aastat tagasi turule ja kogus mitte kellelegi üllatuseks koheselt suure fännibaasi, neil täitus hiljuti 10 miljoni tasulise kliendi piir.
Deezeri tasulise versiooni eest on raha nõus lauale laduma 6,3 miljonit inimest, kellest aga ligi pooled on väheaktiivsed kasutajad või jäänud endale teadmata lepinguga seotuks. Esimene artistidest omanikega muusikastriimimisteenus Tidal, Jay Z-ga eesotsas sai 2015. aasta lõpuks kokku oma esimese miljoni maksvaid kliente, kriitikud on teenuse ellujäämise sellise arvu juures küsimärgi alla pannud.
Google Play Musicu kohta pole täpseid arve avaldatud, aga eeldatavasti on seda rohkem kui Tidalil ja vähem kui teistel.
Eestlaste kindel lemmik on Eesti Artistide Ühingu NCB osakonna juhataja Mario Kivistiku sõnul Spotify, millel oli eelmise aasta novembris juba üle 15 000 tasulise kasutaja, teiste osakaal on tema sõnul oluliselt väiksem.
On seal siis midagi kuulata ka?
Spotifyst leiab üle 30 miljoni muusikapala, Deezerist aga lausa üle 40 miljoni. Siiski peab meeles pidama, et Deezer levib 186 riigis Spotify 64 vastu, mis tähendab et lõviosa väljareklaamitud arvust on kohalike artistide looming ega pruugi Eestis leitav olla. Deezeri plaan ongi laieneda veel okupeerimata turul, vältides suuri riike nagu USA, kuhu levimine nõuaks suuri investeeringuid. Spotify strateegia on vastupidine.
Tidal levib 35 riigis, pakkudes kuulamiseks üle 25 miljoni loo ja ainukesena ka 75 000 HD-formaadis muusikavideot. Apple ja Google pakuvad sarnaselt Spotifyga väidetavalt 30 miljonit lugu.
Enne valiku tegemist tasub uurida, kas sinu lemmikartistid on teenuses esindatud, näiteks on Apple Music ainukesena saanud õigused Taylor Swifti värskeimale loomingule, Deezerist ei saa aga kuulata Metallicat ja nii edasi.
Birgit Õigemeel, Karl-Erik Taukar ja Tanel Padar on kõigil kenasti olemas, aga plusspunkte saavad Eesti muusika valiku eest Spotify ja Deezer.
Igast teenusest leiab ka eksklusiivset materjali, mida teistel ei ole, Tidal pakub võimalust vaadata oma kuulsate artistide videoid kõige esimesena, Deezer avaldab live-albumeid Deezer Sessions nime all ja Spotifys on valitud artistidel olemas track commentaryd, mis annab sissevaate artisti loomeprotsessi.
Millega ma neid kasutada saan?
Kõik siin käsitletud muusikateenused töötavad Androidi või iOS nutiseadmetel. Jah, kuulsite õigesti, isegi Apple Music on Androidi-poes olemas, tõsi, hetkel veel beetaversioonis. Samuti on kõigil olemas veebirakendus ja Spotifyd, Apple Musicut on võimalik ka arvutisse installida. Deezeril ja Tidalil on desktopi-rakendus hetkel beetavormis. Spotify on oma Spotify Connect äpi toonud paljudesse muusikakeskustesse, teleritesse kui ka Sony PlayStationisse.
Ka Deezer on sellele koha pealt tubli ja koos Spotifyga toetatakse neid ka paljudes automarkides. Tidal on eelistanud kõrgetasemelisi HiFi-audiosüsteemide tootjaid, aga ka nende valik on üllatavalt lai. Google Play Music ja Apple valmistavad pettumuse, toetades mõlemad pealmiselt ainult Sonose tooteid.
Kui palju see maksab?
Odavaim valik on Google Play Music, täieõiguslikuks kasutajaks saab ainult 4,99 euro eest kuus. 6.99 euro eest saad Spotify Premium liikmeks, millega saab muusikat kuulata ka ilma internetiühenduseta. Maksvatel klientidel on võimalik valida kvaliteetsem heli ja võimalus voogesitada korraga mitmesse helisüsteemi.
Deezer pakub Premium+ staatust samuti 6.99 euro eest. Deezer Elite võimalust, mis sarnaselt Tidaliga lubab kuulata FLAC-formaadis heli, Eestis kahjuks ei ole.
Apple Music ei paku tasuta versioonis suurt midagi ja et saada täieõiguslikuks liikmeks, tuleb rahakotti kergendada samuti 6,99 euro võrra kuus. Õnneks on prooviversioon 90 päeva, mida on täpselt kolm korda rohkem kui konkurentidel ja sellest peaks piisama, et teenusega põhjalikult tutvust teha.
Family plani ehk võimalust tervele perele odavama hinnaga liitumine saada pakuvad Eestis Spotify, Apple Music ja Tidal, kus võidutseb selgelt Apple, kes laseb kokku kuuel inimesel teenust kasutada ainult 10.99 euro eest kuus, samas kui Spotify pakub igale pereliikmele teenust poole hinnaga, sina + neli pereliiget teeks kokku 20.99 kuus.
Tidal küsib voogesituse eest ka 6,99 eurot kuus, aga 13,99 euro eest kuus lubab striimida audiofiilidele mõeldud FLAC-failivormingut. Tidal pakub samuti family plani, tasuda tuleb 3,49 eurot juurde iga pereliikme eest.
Tasub mainida, et Telia kliendid saavad internetilepingu sõlmimisel või uue seadme Teliast ostmisel, mis kasutab Telia internetti, Spotify Premiumi kuni aastaks tasuta ja Deezer Premium saad sa aasta maksuvabalt nautida, kui liitud vastava Tele2 paketiga. Mõlema teenuspakkuja puhul saab teenustasu ka põhipaketi hinna juurde liita, mis tähendab, et krediitkaart pole vajalik.
Aga kui netiühendus kaob?
Siis ei tasu muretseda, kõik loetletud teenuspakkujad lubavad sul muusikat ka alla laadida. Spotify Premiumi kasutajad saavad alla laadida täpselt 3333 lugu ja kuulata neid järgnevad 30 päeva internetti ühendumata. Apple Music ei pane allalaadimisele piiri ette ja ainukeseks piiranguks jääb sinu seadme mälumaht. Tidal lubab lugusid alla laadida ainult nutiseadmetesse ja ei täpsusta lubatud hulka, mainides ainult, et suurusjärk ulatub tuhandetesse.
Kas voogesitus kvaliteeti ei riku?
Ei, kõik peale Apple Musicu pakuvad sulle võimaluse kuulata 320 kbps bitrate’iga heli. Spotify laseb kasutajal ise valida 96 kbps, 160 kbps või 320 kbps vahel. Silmas tuleks pidada, et 160 kbps juures peaks mobiilset internetti soovituslikult olema vähemalt 2 GB ja 320 kbps juures 5 GB kuus.
Deezeri madalaim kvaliteet on 128 kbps (tasuta versioon) ja Eestis on laeks 320 kbps. Tidali suur müügiartikkel on võimalus kuulata FLAC-failivormingus kokkupakkimata heli. Teenus on mõeldud audiofiilidele ja ilmselgelt on sul vaja väga head tehnikat, et sellest kasu lõigata.
Apple Music pakub üllatusena ainult kuni 256 kbps edastamiskiirust ja Google Play Music kuni 320 kbps, sõltuvalt loost. Apple pakib oma lood aga AAC-formaati, mis samasuguse bitrate’i juures annab näiteks MP3-ga võrreldes kvaliteetsema tulemuse.
Dünaamiline ulatus, mis on helikvaliteeti silmas pidades palju tähtsam näitaja, on kõikidel teenustel samasugune, ehk tegemist on CD masteringutega.
Aga kui mu muusikat mitte kusagil ei leidu?
Google oli esimene, kes lubas Google’i Drive’i üles laadida muusikat ja seda sealt äppi kasutades maha mängida (kuni 50 000mp3e). Tõsi, seda võimalust pakub nüüd ka Deezer. Lugu peaks jääma alla 45 MB ja olema soovitulikult MP3 formaadis. Apple lubab mängida isiklikke MP3sid läbi iCloudi. Need töödeldakse AAC formaati ja neid võib olla kuni 100 000 tükki. Spotify lubab sul oma arvutis olevaid faile läbi oma äpi mängida ja neid ka telefoni sünkroniseerida.
Disain
Disain jaotub üldiselt heledamaks ja tumedamaks. Heledamal poolele on koha sisse võtnud Deezer ja Google Play Music, samas kui Spotify ja Tidal on kindlalt tumedama poole austajad. Apple Music on jäänud kahevahele.
Kuigi Deezer ja Google Play Music on lihtsamini navigeeritavamad tänu valikuvõimaluste vähesusele (mis pole otseselt hea asi), ei tohiks ühegi rakendusega pärast põgusat tutvumist raskusi tekkida.
Oskab ta mulle muusikat soovitada?
Jah, see ongi üks voogedastusteenuse eeliseid. Algoritm töötab lihtsal põhimõttel: mida kauem sa teenust kasutad, seda paremini õpib ta sinu muusikamaitset tundma.
Deezeri kasutajana on sul koduekraanil olemas kanal nimega Flow, mis mängib sulle juba tuttavaid või sarnase stiiliga artistide loomingut. Spotifyl on sarnane võimalus nimega Discovery, mis pakub sulle artistide plaate, aga ka üksikuid laule. Apple Musicus täidab seda eesmärki kanal nimega For You.
Tidalil selline võimalus aga puudub, selle asemel vaatavad avakuval igaühele vastu sarnased playlistid. Tidal on seda kommenteerinud sooviga pakkuda kliendile värsket muusikat ja anda uutele artistidele võimalust kuulajabaasi kasvatamiseks.
Playlistide hulk üldiselt on tohutu, ulatudes Spotify puhul lausa 1,5 miljardini. Valikus on nii professionaalide kui ka tavakasutajate looming, mis on liigitatud muusikažanritest sinu hetkemeeleoludeni.
Aga kui ma ikka veel kindel ei ole?
Igal teenusel on juures oma kiiksud, millega nad püüavad sind enda juurde meelitada. Spotifyl on näiteks olemas On Tour rakendus, millega näeb, kas artist, keda sa just kuulasid esineb varsti sinu lähedal. Samuti saab Spotify vahendusel osta bändide nänni.
Kui Spotify või Deezer on Facebookiga ühendatud, näed sa, mida sinu sõbrad kuulavad. Samuti pakuvad mõlemad oma desktopi-versioonidele allalaetavaid äppe. Tidalist saab näha paljude kuulsate artistide muusikavideosid esimesena ja samuti leidub sealt muud vahvat kaadritagust materjali. Apple’i sotsiaaleksperiment kannab nime Connect, ja lubab artistidel postitada pilte oma tegemistest.
Milline valida?
Otsus tuleb teha lähtuvalt sellest, mida sa muusikat tarbides silmas pead. Mina eelistan kasutamismugavust ja Isiklikult olen juba pikemat aega olnud Deezeri Premium klient, tänu platvormi lihtsale ja ilusale disainile, Apple Music pakub selles valdkonnas aga tugevat alternatiivi ja ilmselt vormistangi ma varsti oma lepingu ümber. Spotify on kindla peale minek, aga minu arvates natuke igav. Samuti ei ole ma suur Spotify tumeda/rohelise disaini fänn.
Tidal tundub valikutest kõige vähem ahvatlevam, muusikavideod mind muusikastriimimisteenuse juures väga ei kõiguta ja eksperdid on välja selgitanud, et FLACil ja MP3l pole tavalisel kuulamisel peaaegu mitte mingit vahet. Lossless helikvaliteedi eest kallimat hinda maksta ei tundu kuidagi mõttekas. Google Play Music ei eristu teistest mitte kuidagi, tegu on kindlalt kõige igavama platvormiga.