Tartu Ülikool andis välja rakenduse, millega saab eesti keeles hääldamist harjutada

Tartu Ülikool lõi äpi eesti keele harjutamiseks.Foto: Shutterstock

Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituudi teadlased lõid mobiilirakenduse SayEst, mis võimaldab eesti keele õppijal harjutada täis- ja kaashäälikute hääldust. Rakendus töötab Androidi platvormil, see on tasuta ja seda saab kasutada inglise ja vene keeles.

Äpi autorid julgustavad ka keeleõpetajaid kasutama SayEsti abivahendina oma tundides. Rakenduse ühe looja, Tartu Ülikooli eesti ja soome-ugri keeleteaduse nooremteaduri Anton Malmi sõnul saavad rakendusest kasu need inimesed, kes sõnade valesti hääldamise hirmus praktiseerivad keelt vähem. “SayEstiga häälduse harjutamine võimaldab õppijal koguda enesekindlust ilma, et peaks pelgama kriitikat,“ lisas ta.

Sayest
Foto: Tartu Ülikool

Rakendus koosneb teoreetilistest õppevideotest ja eri tüüpi praktilistest harjutustest, mida tehes õpib kasutaja häälikuid ära tundma, võrdleb oma hääldust emakeelse kõneleja omaga ja saab tänu automaatsele kõnetuvastusele tagasisidet.

Tartu Ülikooli sõnul valmis rakendus ajal, mil eesti keele õppe aktuaalsus kasvas mitmel põhjusel. Näiteks seoses Ukraina sõjapõgenike saabumisega Eestisse ja eestikeelsele haridusele üleminekuga 2035. aastaks. Samal ajal jääb aga eesti keele õpetajate arv nõudlusele alla. Lisaks saab seda õppematerjalina kasutada siis, kui koroonapandeemia peaks taas lähiõpet takistama.

Tulevikus on arendajatel plaanis täiendada kõnetuvastust, et rakendus võimaldaks treenida ka eesti keele väldete ja palatalisatsiooni hääldamist, ning lisada hääljuhtimisel põhinevaid mänge, et muuta keeleõpe meelelahutuslikumaks.

SayEsti autorid on eesti ja üldkeeleteaduse instituudi teadlased Katrin Leppik, Anton Malmi ja Pärtel Lippus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.