Hea nipp: kuidas arvutis teha oma dokumendist PDF koopia?

RIA ei soovita oma dokumendi foto konvertimiseks igat veebilehte kasutada.Foto: Shutterstock

Eestis on enamik teenuseid digitaalsed. See on teinud dokumendi koopiate tegemisest aga möödaniku, kuna inimene saab enda isikut tõendada internetis autentides. Siiski võib olla olukordi, kus inimesel on vaja dokumendist koopiat näiteks PDF kujul.

Uurisime Riigi infosüsteemi ametilt (RIA), kuidas on kõige ohutum oma dokumendist PDF koopia teha. Kui pildifail on vaja muuta PDF failiks, soovitab RIA teha seda populaarsemate operatsioonisüsteemide lokaalseid võimalusi kasutades, mitte läbi kahtlaste kolmandate veebilehtede.

“Pole välistatud, et need lehed koguvad inimeste poolt pahaaimatult üles laetud fotosid ja neil olevaid andmeid, et neid moel või teisel rahaks teha või kuritarvitada. Samamoodi võib keegi rünnata seda teenust ja hoopis nii kõik serveris olevad failid varastada,” lisas RIA pressiesindaja Seiko Kuik.

RIA sõnul tuleb selliseid veebikeskkondi kasutades arvestada võimalusega, et pildi, nime ja isikukoodi kogumit saab kuritarvitada, et luua algeline turvaelementideta võltsdokument. Võimalik, et sellist dokumendi saab kasutada näiteks mõne teenuse jaoks, kus isikut tuvastatakse pildi alusel. Selliseks teenuseks võib olla näiteks auto- või jalgrattarent. Samuti saab teha libakontosid sotsiaalmeedia keskkondadesse. Sellega tuleb kasutajal arvestada enne, kui ta enda foto isikut tõendavast dokumendist ülesse laeb.

Kuik lisas aga, et veel ohtlikum võib olla aga fail, mida keskkond vastu pakub. Kasutaja dokumendifoto tehti küll PDFiks, aga selle PDFiga võib kaasa tulla pahavara, mis käivitub, kui inimene selle avab. 

“Prantsusmaal oli juhtum, kus selliseid teenuseid pakkuva ettevõte server oli kehvasti turvatud ning sinna pääsesid ligi kurjategijad. See tähendab, et ründajal oli teoreetiliselt võimalus manipuleerida neid PDF faile, mida inimesed oma arvutitesse laadisid,” lisas ta. 

“Kokkuvõttes taandub selliste teenuste kasutamine usaldusele ja kasutajaid ei peaks sääraseid veebilehti kinnisilmi usaldama, eriti kui on olemas turvalisemad lahendused,” lisas Kuik viimaks.

Kuidas siis PDFi teha?

Pilte saab Windowsi arvutis konvertida PDFiks järgides paari lihtsat nippi. Esiteks tuleb pilt avada Windowsi sisseehitatud Photos rakenduses ning vajutada klaviatuuril CTRL ja P. Kui nupukombinatsioon ununeb ära, on printimise menüü võimalik avada Photos rakenduses ka teise klõpsuga pildi peale vajutades ning rippmenüüst valides “Print”.

Foto: kuvatõmmis

See avab printeri menüü, kus tuleb avada esimene rippmenüü ja sealt valida Microsoft Print to PDF. Peale seda kui Print to PDF on valitud, tuleb vajutada Print. Tegelikkuses ei hakka seade midagi printima, vaid avab File Exploreri, kust tuleb valida, kuhu PDF salvestada.

Kui salvestuskoht on valitud ja failile õige nimi lisatud, saab selle ära salvestada. Peale seda on dokumendist PDF koopia valmis ning seda saab kasutada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.