Eesti suurärimees juhib oma firmat vana sülearvutiga ja kuulab veidraid rütme

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
tamming.png

Täna alustab Geeniuses uus rubriik “Mina teen tööd niimoodi”, kus me küsime tuntud huvitavatelt inimestelt, kuidas nad tööd teevad ja kuidas nad tehnoloogiat selleks kasutavad. Me palume neil jagada lugejatega oma nippe ja nõuandeid, kuidas toime tulla sellega, et sul on postkastis 2000 e-kirja ja tööd nii palju, et seda ei jõuaks ka tuhat inimest tuhande aasta jooksul ära teha. Me usume, et sellest saab väga põnev rubriik. Head lugemist!

Alar Tamming on ühtaegu Eesti üks silmatorkavamaid ettevõtjaid nii oma tegudelt kui ka vaadetelt. Ta omab aktsiaseltsi Tavid, mille põhitegevusalaks on olnud valuutavahetus, kuid pärast Eesti eurole üleminekut tuntakse teda pigem kullakauplejana. Enamgi, Tammingut võib ilmselt julgelt pidada Eesti suurimaks kullaärimeheks. Seejuures kuld ei ole talle pelgalt äri, vaid pigem eluviis.

Tamming suhtub ettevõttesse kui inimesse. See tähendab, et kõik selle osad peavad tegema koostööd, kuid oluline on ka spetsialiseerumine, sest kõike tehes ei tehta kokkuvõttes midagi. Samuti hindab ta kõrgelt oma töötajaid ja suhteid. Pikaaegsetele juhtidele jagab osalusi ning reatöötajatele maksab alati valdkonna keskmisest kõrgemat palka. Seekord räägime Eesti suurima kullaärimehega sellest, kuidas ta töötab.

Kes:Alar Tamming, valuutavahetuse ja kullamüügiga tegeleva AS Tavid asutaja ja suuromanik

Üks sõna, mis kõige paremini kirjeldab, kuidas te töötate: Käesolev hetk.

Arvuti:17-tolline MacBook Pro, 2010. aastast. Mugav, käivitub kohe. Viiruseid vähem.Kuna kasutan 17-tollist Maci ja neid enam ei toodeta, siis on päris vana mudel. Olen sinna lisanud kaks kaheterabaidistkõvaketast.

Telefon:iPhone 7. Sellel on suur mälumaht. Hoian seal palju muusikat ja loenguid.

Haridus: Kaks kõrgharidust. LõpetasinTPI (praegune TTÜ) keemiateaduskonna tehnoloogi ja Tallinna Ülikooli psühholoogia alal. Psühholoogia teadusmagister.

Kuidas üldse jõudsite äriliselt alguses valuutavahetuseni ning hiljem kullani?

Valuutavahetuseni jõudsin peale krooni tulekut. Olin sel ajal Tallinna Videokeskuse direktor. Meil jäid vanalinnas ruumid vabaks ning pakkusin neid Hansapangale üürile, et nad võivad seal valuutavahetuse teha. Hansapanga juhid käisid ruume vaatamas, aga ütlesid, et nüüd võivad ka aktsiaseltsid hakata valuutat vahetama, et me võime ka ise seda teha, kui tahame.

Otsustasingi ise hakata vahetama. Kulla juurde jõudsin 1999. aastal, kui ostsin esimesed kolm kilo kulda Dubaist eesmärgiga oma vara säilitada. Nimelt uurisin ajalugu ja sain aru, et kõik kes hoiavad oma vara paberrahas ja pangas, jäävad sellest lõpuks alati ilma. Otsustasin, et ma ei taha oma eelkäijate saatust jagada ja ostsin endale natuke kulda. Tahtsin hakata seda võimalust ka klientidele pakkuma, kuid ei saanud, sest Eestis oli kuld käibemaksualune kaup. Kui mõned aastad hiljem käibemaks kullalt ära kaotati, siis hakkasingi pakkuma inimestele võimalust oma raha säilitada.

Milliste tööriistade, tarkvara või äppideta te ei saaks elada?

Pole sellist äppi. Elada ei suuda õhuta (7minutit), veeta (7päeva), toiduta (40 päeva).

Kas kasutate igapäevatöös klassikalises mõttes töökohta?

Ei kasuta. Ei eksisteeri sellist asja nagu tööaeg ja puhkeaeg. Need on omavahel seotud. Juhi töö produkt on otsus. Seda saab teha igal pool.

Mis on teie parim nipp aja kokkuhoiuks või parema tulemuse saavutamiseks?

Viie minuti reegel. Kõike, mida on võimalik ära teha viie minutiga, tuleb kohe ära teha, ega mitte iialgi edasi lükata.

Milline on teie lemmik ajaplaneerija?

Minu aju. Lisaks kasutan äppi Week Calendar.

Lisaks telefonile ja arvutile, milliste vidinateta te ei saaks elada?

Ei ole sellist asja. Pigem vastupidi. Kõige nauditavamad on elus hetked, kui ma isegi ei mäleta, et mul on mobiil ja arvuti. Tehniliste vidinate eesmärk peaks olema inimese elu õnnelikumaks tegemine. Aga paraku on tehniliste vidinate hulga ja õnnelikkuse vahel pigem pöördvõrdeline seos.

Aga kulla hinna jälgimiseks?

Kulla hinna jälgimiseks kasutan Kitco äppi.

Millises igapäevases tegevuses olete te teistest parem?

Teadlikkus iseendast ja oma mõtete, hoiakute, tõekspidamiste ja tunnete päritolust.

Kas ja mida te töö juures kuulate?

Ei kuula töö juures midagi. Töö juures ei ole võimalik kuulata, see oleks taustaks. Kui ma muusikat kuulan, siis keskendun täielikult muusikale ja igale helile, seda ei saa teha teise tegevuse kõrvalt. Artistidest meeldivad mulle näiteks Vangelis, Byron Metcalf, Estas Tonne, Steve Roach, Dead Can Dance, Secret Garden.

Milliseid raamatuid te praegu loete?

Leon Ken Wilberi raamatud. Samuti John Fowlesi, Stefan Zweigi, Hermann Hesset ja Terry Pratchettit. Lugeda soovitaks Ken Wilberi raamatut “Kõiksuse lühilugu”, mis muutis minu elu. Terry Pratchetti puhul hindan tema erakordset sõnakasutust ja loovust. Kõik tema Kettamaailma raamatud on lihtsalt head, aga alustada võib esimesest “Fantastiline valgus”. Stefan Zweigi puhul soovitan raamatut “Inimkonna tähetunnid”. Sellest saab teada, kui palju on olulisi sündmusi maailma ajaloos, millest meil pole õrna aimugi. Lõpetuseks John Fowlesi “Maag”. See on raamat, mis oma 600 lehekülje jooksul kordagi igavaks ei lähe. See eeldab muidugi raamatusse süvenemist ja seda kipub maailmas nappima.

Kuidas te ennast energiat täis laete? Mida te teete, et töö unustada?

Tegelen meditatsiooni ja joogaga, aga kaootiliselt. Vahel viiskorda nädalas, vahel jääb kolmkuud vahele. Vahel hommikuti, vahel õhtuti, aga üksikud korrad võtan ka 20 minutit keset päeva. Distsipliini koha pealt on veel arenguruumi.

Samuti tegelenbinaureal beatiga. (Binauraalsed rütmid – need on kaks sageduse ja kiiruse poolest erinevat tooni, mis suunatakse eraldi kõrvadesse. Selle tõttu tajutakse rütme nii, nagu tekiks peas neist üks rütm. Binauraalsed rütmid aitavad paremini ja kvaliteetsemalt omandada uut informatsiooni, mistõttu on nende baasil välja töötatud näiteks efektiivse õpetamise programmid, mälu parandamise metoodikad ning kompositsioonid meditatsiooni jaoks – toim.)

Kuidas te lihtsasti seletaksite, mis on binaural beat?

See on pikem teema, selle mõistmiseks on vaja teada natuke aju ehitusest ja ajus toimuvatest elektrilisest protsessidest ehk ajulainetest. Binaureal beat on tehnika, kus spetsiaalset CD-d kuulates (selleks on ka mobiiliäppe, – toim.) muudetakse ajulainete mustreid ning tänu sellele on võimalik end viia soovitud seisundisse. Loovasse seisundisse, aktiivsesse või lõdvestunud seisundisse.Põhiliselt kasutan lõdvestunud seisundisse viimiseks. Olen Klassikaraadios ühes raadiosaates sellest pikemalt rääkinud. Kui teema huvi pakub siis soovitan kuulata seda saadet.

Kuidas te magate?

Heidan magama siis, kui olen väsinud ja ärkan siis, kui uni ära läheb. Väldin äratuskellaga ärkamist. Kui just lennuk varahommikul ei lähe.

Mis on parim nõuanne, mille olete saanud?

Everything what happens, let it be OK. Selle all ma mõtlen tõepoolest absoluutselt kõike. Kõik mis on toimunud, on minevik, seda muuta ei saa ja selle peale mõtlemine võtab energiat. Igasugune vastupanu ja mitte leppimine maailmaga on kõikide probleemide allikaks.

See muidugi ei tähenda, et mul puuduksid eelistused ja ma neid ei üritaks ellu viia. Üritan küll. Pigem on tegu sellega, et mina teen omalt poolt maksimumi, siis ma lepin igasuguse tulemusega. Ma ei saa vastutada tulemuse eest. Aga ega see alati ei õnnestu.

Mis on suurim õppetund, mida sooviksite ka teistega jagada?

Uurige oma sisemaailma, nii nagu uurite välismaailma. Seal on rohkem, kui suudate ette kujutada, aga seda ei ole võimalik jagada, seda on võimalik ainult kogeda.

Kellele esitaksite needsamad küsimused?

Teile. Jään vastuseid ootama.

Geeniuse uus rubriik portreteerib silmapaistvaid Eesti ühiskonna inimesi, kes oma tegemistega muudavad maailma. Nad tutvustavad oma töörutiine, kasulikke nippe ja tarkuseteri ning jagavad kogemusi.

Foto: Scanpix

Rubriigis “Kuidas me töötame” räägivad tuntud inimesed, kuidas nad tööd teevad ning millised on nende nipid, üle pea kasvava töövooga hakkama saada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.