Bike-ID turvakleebisega jalgrattaid varastatakse 17 korda harvemini

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
_ttp9968.jpg

Geeniuse „Nädala idufirma“ rubriigis vastab sel korral küsimustele Bike-ID turundusjuht Kadi-Riin Leisalu.

Mis on teie suur idee?

Meie eesmärgiks on, et ratturid ei peaks enam kunagi muretsema oma ratta turvalisuse pärast. Just seetõttu peab Bike-ID’st saama üle maailma tuntud jalgratta turvalahendus, mis koosneb rahvusvahelisest rattaregistrist ja soodsast äpipõhisest kindlustusest.

Sedamööda, kuidas jalgrattad on aina mainekam transpordivahend, muutuvad need ka aina kallimaks ning vargusehirm sellevõrra tõsisemaks. Euroopas varastatakse 3,5miljonit jalgratast aastas ning 1,2-miljardiline kahjunumber tõuseb iga-aastaselt. Kindlustuse hankimine on aga olnud kas kallis, ebamugav või mõlemat korraga. Meie muudame seda.

Samas näeme ennast ka laiemalt kindlustustehnoloogia startupina. Meie tehnilised lahendused nagu näiteks kindlustatava vara hindamine QR-koodi ja mobiilikaamera abil on kasutatavad lisaks jalgratastele ka teiste esemetega ning nende lahenduste vastu tunnevad täna huvi mitmed maailma kindlustusäri liidrid.

Millised on kõige huvitavamad statilised andmed, mida oma kasutajaskonnas näete?

Huvitavaim on vast see, et Bike-ID turvakleebisega varustatud rattaid varastatakse umbes 17 korda harvemini kui ilma turvaelemendita rattaid. Miks see nii on? Osalt kindlasti seetõttu, et oma rattaid panevad registrisse ja varustavad kleebistega keskmisest hoolsamad rattaomanikud, kuid teisalt tundub märgistus ka vargaid peletavat. Nii dramaatilist vahet on raske seletada, aga 1800 turvakleebise all olevat jalgratast on juba statistiline suurus.

Teiseks tõdeme, et maastikurattabuum on Eestis läbi saanud. Üle poole ca 5000st registrirattast on linnarattad ning selliselt on Eesti nihkunud jalgrattakultuuri mõttes Lääne-Euroopa riikide hulka, kus argumentideks on stiil ja praktilisus, mitte rehvijämedus.

Humoorikas on tõdeda, et iPhone’i-kasutajate jalgrattad on keskmiselt 30% kallimad kui Android’i tarvitajate omad –vastavalt 719 eurot ja 552 eurot. “People with more moniez found to like more expensive stuff,” kommenteeriti seda fakti Facebook’is tabavalt.

Kes on tegijad ja mis on nende taust?

Bike-ID asutajad on Meeri ja Risto Klausen. Tegevjuht Meeri on taustalt jurist, samas kui tehnoloogiajuhi Risto CV-s moodustab suurima osa hoopis professionaalse motoringrajasõitja amet. Jalgrattaturvalisuse valdkonda jõutigi läbi mootorrataste. Algselt mõtles Risto välja lahenduse tsiklivarguste vastu võitlemiseks, kuid edasises analüüsis selgus, et hoopis jalgrattad on tõeline tõusuturg, kus riskid samas kõige kibedamad.

Tuumikmeeskonda kuuluvad veel jalgrattaekspert Marden Muuk ja turundusjuht Kadi-Riin Leisalu; Bike-ID’d viib maailma äriarendaja Mart Parve.

Kes on investorid ja kui palju nad firmasse juba raha on pannud?

Oleme ingel-investorite raha kaasanud Saksamaalt, Eestist ja Venemaalt kokku 215 000 eurot.

Millega te raha hakkate teenima?

Meie põhiline tuluallikas on kindlustuse müük. Jaekindlustuse valdkond on täna väga ebaefektiivne, sesttehingute sõlmimiseks räägitakse telefoniga ja saadetakse e-maile, vara puhul aga usub kindlustaja pimesi, et ju see ikka olemas on, avades nii ukse pettustele. See kõik on ju kulu. Kui klient ostab tegelikult kindlustust riski vastu, siis see riskiosa on kindlustushinnast sageli vaid kolmandik. Niisiis teenimisruumi on siin kõvasti. Ses mõttes võib öelda, et kindlustusäri sarnaneb veidi taksondusele, mida murravad Uberi ja Taxify sugused startupid.

Miks olete just teie see üks kümnest idufirmast, kes ei lähe pankrotti?

Esiteks on meie meeskond väga mitmekesine ning mõjuka kogemustepagasiga. Tänase seisuga on meid kokku seitse, kelle hulgas on jurist, professionaalne motosportlane, rattaekspert, kogemustega ettevõtja, turundusspetsialist, IT-guru ja disainer. Kompetentsi ulatust täiendavad veelgi meie nutikad investorid ja mentorid.

Kuid teisalt on startupindus paljuski nagu ekstreemsport, mis nõuab palju energiat ning, mis seal salata, visadust peale kukkumist ennast kiiresti püsti ajada ja edasi kihutada. Usume, et meis on piisavalt seda vastupidavust ja põikpäisustheas mõttes.

Mida teil täna kõige rohkem vaja on?

Selleks, et laieneda kogu maailma, on meil vaja võimekust väljastada uutel turgudel kindlustuspoliise. Niisiis otsime hetkel välisturgudele partneriteks kindlustusfirmasid, kes pakuksid parimaid tingimusi ja hindu, globaalset katet ning maksimaalset paindlikkust. See on paras väljakutse, sest kindlustusäri on üsna staatiline ning hoolikalt reguleeritud, lisaks eeldatakse läbirääkimistelaua taga nii suuri mahtusid, mida üks startup kuidagi kohe pakkuda ei saa.

Õnneks on meie mudel huvitav ning seetõttu on üks maailma suurimatest kindlustusfirmadest meile juba ka koostööpakkumise teinud. Samuti värbame hetkel uutele turgudele koordinaatoreid. Häid töökäsi on alati raske leida.

Mida te järgmise 12 kuu jooksul saavutate?

Järgmise 12 kuu jooksul on plaanis kaasata täiendavaid investeeringuid miljon eurot, tulla kindlustusega turule Saksamaal ning testida turgu veel neljas Euroopariigis (UK, Taani, Poola, Hispaania). Nagu eelnevalt ka sai välja toodud, siis jalgrattakindlustus kui selline on Lääne-Euroopas tuntud, kuid seni pole kuskil olnud võimalik oma jalgratast vaid kahe minutiga mobiiliäpi vahendusel kindlustada. Just kiirus ja mugavus on see, millega murrame jalgrattaentusiastideni üle maailma.

Foto: Bike-ID

“Nädala idufirma” on rubriik, kus me tutvustame igal nädalal mõnd põnevat Eesti idufirmat, kes tahab maailma muuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.