Kuidas oma sülearvuti väljast kõige paremini ära puhastada?

Selline võib välja näha sülearvuti klahvide alune. Ise ei peaks aga klahve arvutist eemaldama. Foto: CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons

Sülearvuti seest võib eemaldada Windowsi kiiremaks jooksutamiseks mittevajalikke programme, millest oli juba juttu, aga kuidas väljast nii ekraan, klaviatuur kui korpus kõige paremini puhtaks saada? Arvutid pole tavaliselt piisavalt veekindlad, nii et lihtsalt veega pesema hakata ei saa.

Mis ained siis on arvutisõbralikud, kui vesi pole just kõige parem puhastusvariant?

1. Alkohol, aga õige

Desinfitseerimise ajastul pärast koroonaviiruse levikut on ka arvuti jaoks head need puhastusvahendid, mis sisaldavad alkoholi. Enamasti spetsiaalsetel puhastusvahenditel ongi koostis õige, aga kui pole parajasti õiget vedelikku käepärast või tahad ise oma puhastusvahendiga hakkama saada, siis sobib 70% isopropüülalkohol. See desinfitseerib muuhulgas ka viirustest.

Samuti sobivad vähese alkoholisisaldusega “niisked” puhastuslapid, mõned ongi mõeldud spetsiaalselt elektroonikaseadmetele. Kindlasti ei sobi aga käte desinfitseerimiseks mõeldud koroona-aja desinfitseerimisgeelid, sest neisse on pandud sisse nahka niisutavaid-pehmendavaid geele, mis arvuti pinnal võivad tekitada ebameeldiva “rasvase” kihi.

2. Õhk, survega

Õhk on alati hea puhastaja, eriti siis, kui plaanis on eemaldada klaviatuuri sügavustesse pudenenud puru või ventilaatoriavadesse kinnitunud tolmu. Masina sisemuses on ka tavaliselt tõsised tolmupesad, mis kogunevad õhu liikumise ja niiskuse toel. Kui sülearvuti on kodusel teel avatav, siis võiks kord aastas ka sisemuse ära puhastada õhku sisse puhudes.

Õhu allikaks sobivad nii spetsiaalsed pisikesed aerosooliballoonid suruõhuga kui ka mõnikord on poodidest saadaval väikesed õhukompressorid. Õhku peaks puhuma, mitte imema, sest imedes võib liiga suure imemisjõuga kogemata mõne arvuti sees oleva pistiku või detaili lahti tõmmata.

Uuema aja head õhuga puhastamise vahendid on ka väikesed akuga elektrilised jalgratta- või elektritõuksi rehvipumbad.

3. Mikrokiudlapid

Ekraanide, aga ka muu välise osa puhastamiseks on head n-ö mikrokiududega lapid. Need ei jäta ekraanile jälgi ja eemaldavad tolmu üsna jäägivabalt. Ekraani saab puhastada sinna puhastusainet mitte piserdades, vaid see tuleb kanda pinnale mikrokiudlapiga. Hiljem saab kuiva lapiga vedelikujäägid eemaldada.

Ekraani ei tohi kõvasti survestada, vaid teha tuleb väga õrnalt ringikujulisi liigutusi. Lõpuks puhasta ülevalt-alla suunas, et puhastusjälgi ei jääks.

Klaviatuuri puhastamisel võib mikrofiiberlapp olla natuke märjem, kasutada sobib samuti 70% isopropüülalkohol. Peale niiske lapiga puhastamist on soovitatav minut oodata ja siis kuiva lapiga niiskuse jäljed eemaldada.

Elektritoite peab muidugi puhastuse ajaks seadmest välja lülitama.

4. Veel puhastusvahendeid

Lisaks alkoholile on võimalik sülearvuti puhastamiseks kasutada veel teisigi aineid. Üsna ohutu on destilleeritud vesi, aga peab arvestama, et sellega ei pruugi tõrksam mustus (näiteks rasvad) lahkuda.

Vajadusel võib võtta puhastamisel kasutusele ka vesinikperoksiidi, mille lahus peab olema vägagi lahja – ca 3-protsendiline. Tegemist on tugeva oksüdeerijaga, mille kangem kontsentratsioon võib eriti just arvuti metallpindade kaubanduslikku välimust rikkuda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.