Lenovo patent vihjab lahtivolditava klaviatuuriga sülearvuti tagasitulekule

Thinkpad Butterfly. Foto: (CC) Raymangold22 / Wikimedia Commons

Aastal 1995 tuli IBM-il välja sülearvuti ThinkPad 701C, mida meil siin mäletatakse vähe, sest sel ajal olid sülearvutid Eestis haruldased ja kokkuvolditava klaviatuuriga mudelit siia eriti palju ei jõudnud. Lenovo taotletaval uuel patendil on üsna sarnased joonised kunagise IBM-i Thinkpad Butterflyks nimetatud arvuti lahti-kokku pakitavast klaviatuurist.

Sülearvuti ise oli piisavalt väike, et täisklaviatuur ei mahtunud enam ekraani alla ära ning see probleem lahendati arvuti kaant avades lahtivolditava klahvistikuga.

Patent ei maini, millal ja millistes mudelites see ajalooline lahendus kasutusele võib tulla, kuid oletada võib, et see sobiks näiteks mõne uue Fold seeria süleriga. Praegu on tagasi tulemas kõrged 3:2 kuvasuhtega ekraanid, mis annavad klaviatuurile püstipidi rohkem ruumi, nii et kokkupakituna saab klahvid pikemale ja äärtest kitsamale pinnale venitada, lahti pakkides aga ulatuvad klahvistiku servad laiemalt üle ääre külgedele.

Uue patendi avastas Laptop Retrospective. Artiklis tuuakse ära ka üks originaaldisaini joonis 90ndatest, mille järgi Butterfly sülearvuti tehti.

Uus lahtivolditav klaviatuur avaneb üsna sarnaselt 1995. aasta mudelile.

IBM Thinkpad 701C oli nii väike, et ega sinna sisse eriti palju mahtunudki. Flopiseade näiteks oli eraldi lisa, samuti eemaldatav välisportide dokk. Internetiühenduse sai PCMCIA pessa käiva kaardiga.

Patendis on uus klaviatuur samamoodi kaant avades hammasrataste süsteemiga ise avanev, kuid mehaanikat on täiustatud ja lisatud magnetid. Nii peaks klaviatuur ilmselt avanema ja fikseeruma kindlalt oma lahtipakitud tööasendis kui ka kokkupakitud transpordiasendis.

Lenovo patendijoonis klaviatuuri pooli avavast hammasrataste mehhanismist.

Kuna patendis räägitakse klaviatuurist kui justnagu eraldi seadmest, siis võib see olla ka näiteks tahvelarvutite või Lenovo X1 Foldi tüüpi arvutite lisaseadmeks, mille saab lihtsalt kaasa võtta, pakkides selle kokku ekraanisuuruseks.

Samas ei saa välistada, et Lenovo tuleb jälle välja mõne retromudeliga uues kuues, sest 2017. aastal üllitati Lenovo Thinkpad 25 – spetsiaalmudel IBM Thinkpad T470 sünnipäeva puhul, kui legendaarse mudeli väljatulekust möödus 25 aastat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.