Juba aastal 2017 räägiti, et kohe-kohe on välja tulemas uued DDR5 mälud, mis teevad kiiruses senistele, DDR4 mäludele ära pea kahekordselt. Samuti on uus põlvkond palju suurema andmetihedusega. Paraku peame me nüüd, 2020. aastal ikka veel nentima, et hea, kui järgmisel aastal need mälud saabuvad, kui sedagi.
Milles siis põhjus? Selgub, et DDR5 on osutunud mõnes mõttes tehnoloogiliselt keerulisemaks, kui alguses arvati. Sama juhtus ka DDR4 mäludega, mis plaanitust hiljem arvutitesse jõudsid. Maailma esimene DDR5 mälu kuulutati välja 6. oktoobril Lõuna-Korea firma SK hynixi poolt, sama firma ongi DDR5 kiipi arendanud juba alates 2018. aastast. Põhiprobleem, mis uute mäludega tekib, on väga paljude teiste komponenditootjatega kooskõlastamine ja testimine, et mälud töötaksid nii protsessoritega kui emaplaadil korralikult. Kui kõik laboris töökorda saadud, järgneb uus etapp, kui tuleb ära oodata kõigi vajalike komponentide väljatulek, et saaks vastava toega emaplaadile juba uusi mälumooduleid paigaldada.
Praegu on Intel välja kuulutanud, et nende septembris avalikustatud protsessoripõlvkond Tiger Lake toetab muuhulgas ka DDR5 mälusid. Esimesed arvutid Inteli uue kiibistikuga ongi juba müügile jõudmas. AMD on lubanud oma protsessorite toetust uutele mäludele alates 2022. aastast.