“Tervishoiusüsteemi digitaliseerimise puhul on oluline on leida standardeid ja ühendamise kohti. Turul leidub igasugu erinevaid rakendusi ja lahendusi, tähtis on parimate liidestumist soosida.
Näiteks USAs on Apple hakanud Apple Health rakendust integreerima osade sealsete tervishoiuasutuste infosüsteemidega. Kui meil on üks üleriigiline digilugu, siis USAs võib teatud osal elanikkonnast – näiteks veteranidel – olla oma nö digilugu,” rääkis Kruus.
Tehniliselt on täna ka paljudel eestlastel Apple Health olemas. Küsimus on selles, kas ja kuidas sealt saadavad andmed peaksid ja võiksid digilooga ühenduda. Digitaliseerimist vähesoosiv rahastusmudel ja erinevate liidestuste vähesus on kaks olulist pidurit Eesti e-tervishoiu uuele tasemele viimises.
Tervishoiu muutmine algab barjääride ületamisest
“Veel tooksin välja meie tervishoiuasutuste, tervishoiu osapoolte kaasamine. Kellelgi võib tulla superhea idee tervishoiu edendamiseks, aga ta ei pruugi teada, kelle poole pöörduda, sest osapooli ei ole tervishoius mitte üks-kaks, vaid umbes kümme või rohkemgi,” rääkis programmijuht.
Et mingi tehnoloogia juurutada, peavad olema kaasatud kõik sellega seotud erinevad osapooled – erinevad erialad, arstid, õed, patsiendid, erinevad riigiasutused – kellel võib olla vastandlikke huvisid. “Ühesõnaga, see on nö kolmas barjäär meie tervishoiu digitaliseerimise teekonnal,” sõnas Kruus.
Neid kõiki kolme barjääri Tallinna Tehnikaülikoolis e-tervise õppekaval murdma õpetataksegi.
Kruus täpsustab, et “õigupoolest ei tähendab barjääride ületamine mitte murdmist, vaid ehitamist. Koostöö ja veelkord koostöö. Vastandlike seostega traditsioonilises, aga kõrgehnoloogilises komplekssüsteemis nagu tervishoid ei saa midagi lihtsalt murda. Murdmine kahjustab uuendamist veelgi. Idealistlik, aga tõsi.” Milline on tervishoiu maastik? Kuidas käib tervishoiu rahastamine? Kuidas tuleb erinevaid asju liidestada, kuidas arendada?
“Ja neljas asi, mis siia juurde tuleb, on kliiniline hindamine. Ehk siis see, et kui rakendus mõjutab reaalselt kellegi elu, siis seda ei saa niisama minna inimeste peal katsetama.
Selles valdkonnas on reeglid, kuidas kliinilisi rakendusi hinnatakse ja valideeritakse.
Nii nagu maailm räägib täna COVID vaktsiinist, kuidas seda katsetatakse, siis samamoodi tuleb läbi proovida ja kindlaks teha ka kõik tervishoius kasutusele minevad rakendused, mis inimeste tervist mõõtma või mõjutama hakkavad.”
Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.