Teadus ja tulevik

Inimesed võivad alateadlikult tajuda magnetvälju, väidab uuring

Foto:Shutterstock.

Rubriiki toetab

Milleks oodata?
Vastuvõtt on juba alanud.
Uuri lähemalt!

Maa magnetvälja tunnetamine ehk magnetretseptsioon on paljudele loomadele omane nähtus, ent nüüd on leitud kinnitatud juhtumeid ka inimeste seast, vahendab Gizmodo.

Nimelt väidetakse teadusajakirjas eNeuro avaldatud uuringus, et eksperimentide põhjal on alust arvata, et inimese aju suudab magnetvälja tunnetada alateadlikul tasemel. Pole veel selge, kas magnetvälja “haistmine” on meile kuidagi kasulik, ent tõenäoliselt on tegu ülejäägiga inimeste primitiivsest minevikust.

Küll aga proovivad teadlased edasi uurida magnetvälja tunnetamise mõju käitumisele või ümbruskonna mõistmisele, näiteks suunatajule. Loomad, näiteks rändlinnud ning merikilpkonnad kasutavad magnetvälja täiesti loomulikul viisil navigeerimiseks.

Inimestepõhiseid magnetväljakatseid on tehtud ka varem, ent need ei ole soovitud viisil vilja kandnud. Nüüd võeti fookuseks vaid ajulainete aktiivsus ning see kõrvutati loomade omadega.

Katsealused isoleeriti teaduslikel eesmärkidel kambrisse, mis filtreeris välja kõiksugused laineid segavad mõjutegurid. Ajulaineid jälgiti seejärel spetsiaalse seadmega, mis oli paigaldatud Faraday puuri. Inimesed istusid magnetvälja keskel ning tunni aja jooksul koguti magnetvälja korrigeerides andmeid.

Kuigi pärast eksperimenti ei suutnud inimesed tunde järgi mitte ühtegi muutust tuvastada, rääkisid seadmed suurenenud lainete aktiivsusest. Kuigi eksperimenteerijate sõnul on veel palju uurida, on selleks tugev põhi nüüd olemas.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.
Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.