Naised inseneerias: Maari Idnurm juhib väikefirmat ja teeb ilma ajalooliste hoonete vallas

Volitatud ehitusinsener, tase 8
Ekspertiis ja Projekt OÜ

Maari Idnurm töötab ehitusinsenerina väikefirmas: juhib firma tegevust, töötab välja ehitustehnilisi lahendusi, dimensioneerib kandekonstruktsioone ja vormistab jooniseid ning koostab hoonete uuringuid ja auditeid, spetsialiseerudes mälestistele ja ajaloolistele hoonetele. Lisaks peab ta muinsuskaitse- ja restaureerimisalaseid loenguid Tallinna Tehnikaülikooli Tartu Kolledžis ja EKA-s ning juhendab magistritöid.

Maari tööde hulka kuuluvad näiteks Tartu Ülikooli Narva Kolledž (2012 Eesti Ehitusinseneride Liidu diplom); Villa Lokaator (2007 Eesti kauneim elamu); Vastseliina päästekomando (2018. aasta puitehitis ja 2018. aasta ehitusinsener tunnustatud nominent); Lutheri Masinasaal; Keila-Joa loss; Suurgildi hoone. Hetkel töös olevatest põnevamate projektide hulgas on Paks Margareeta; Tallinna Linnateater ja nõukogudeaegse kortermaja ületoomine Otepää lähedalt Eesti Vabaõhumuuseumisse.

Su tööde nimekiri on muljetavaldav. Mis Sind ehitusinseneri töös kõige enam köidab?

Ausalt öelda ei kujuta ette põnevamat ja vaheldusrikkamat tööd! Uskumatu, kui palju suletud ja unustatud keldreid, käike ning ruume olemasolevad hooned peidavad. Lapsepõlves sai loetud legende Tallinna vanalinna salakäikudest, aga ega ma seda väga tõsiselt ei võtnud, lihtsalt huvitav oli. Nüüd saan väga hästi aru, kust need jutud alguse on saanud.

Osa minu tööpäevadest kulgeb välitöödel erinevaid hooneid vaadeldes, analüüsides, mõõtes ja avades. Eelnevalt tuleb muidugi teha eeltööd arhiivides ja analüüsida varasemalt koostatud dokumente. See on samuti väga huvitav ja hariv: kui koolist saab aluse ja põhiteadmised, siis avarama silmaringi olen pigem saanud just säilikuid ning projekte lehitsedes. Olemasolevate hoonete puhul köidab mind see, et tegemist on üldjuhul erilahendustega ja sageli tuleb mõelda väljapoole tavapiire. Selsamal põhjusel olen projekteerinud ka uusehitusi pigem selliseid, mis pakuvad suuremat väljakutset.

Teine pool tööajast kulub soojas ja mugavas kontoris arvuti taga istudes. Siis saab tegeleda tavapärasema ehitusinseneri tööga. Kuid kuna tööd on ehitusinseneridel palju, on võimalik valida endale kõige südamelähedasem variant.

Kuidas leidsid tee selle eriala juurde?

Peab tunnistama, et pigem juhuste läbi. Kuigi mu vanaisa oli ehitusinsener ja lapsepõlves meeldis mulle väga joonestada hoonete projekte, siis kodunt suunati mind pigem tehniliselt lihtsamate erialade suunas. Esimene valik oli seetõttu sisearhitektuur, kuhu ma õnneks sisse ei saanud. Seetõttu suundusin Tallinna Tehnikaülikooli. Midagi jäi siiski tõenäoliselt südamesse kripeldama ja seetõttu täiendasin ennast hiljem, pärast ehitusinseneriks õppimist, EKA-s muinsuskaitse ning konserveerimise osakonnas. Ehitusinseneri erialal tegutsemine eeldabki elukestvat õpet, et olla kursis kiirelt muutuvate võimaluste ja nõudmistega.

Kas naisinsenerina pälvid teistsugust tähelepanu kui meeskolleegid?

Kindlasti olen saanud teistsugust tähelepanu, nii positiivses kui negatiivses mõttes. Samas oleneb erinevate inimeste suhtumine väga palju nende taustast, haridusest, enesekindlusest ja teadmistest. Mulle tundub, et naisena on mul olnud lihtsam. Meelde on jäänud lõputöö juhendaja soovitus, et julge tunnistada enda teadmiste piiratust; arvan, et naisena on selle tunnistamine olnud lihtsam. Probleemide ja puuduste teadvustamine on aga enesearengu üks esimestest sammudest.

Kas tunned, et valdkonda on tarvis rohkem naisi? Miks?

Ehitusinseneriks õpib ja töötab praegu juba päris palju naisi ja meiegi firmas on juba rohkem kui pooled töötajatest naised. Naised sobivad ehitusinseneriks sama hästi kui mehed, oluliseks ja määravaks saavad isikuomadused. Ehitusinsener peab olema kohusetundlik, armastama täpsust, pidama kinni lubadustest ja armastama oma tööd.

Ütle midagi julgustavat gümnaasiuminoortele, kes tahaksid end siduda Sinu erialaga, aga soorollilised ootused võtavad julguse ära?

Minu motoks on ütlus, et talent on üks protsent annet ja üheksakümmend üheksa protsenti tööd. Pole vahet, kas sa oled naine või mees, oluline on tahtmine teha endaga tööd. Seda ükskõik millisel erialal.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.