Teadus ja tulevik

TalTechi teadlased aitasid luua tõhusa nahavähi ravimeetodi

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Vähiravi kõige kaasaegsemad meetodid on küll efektiivsed, aga ka väga kulukad ning ei ole seetõttu kaugeltki kõigile patsientidele kättesaadavad. Samuti esinevad ravil tõsised, kurnavalt mõjuvad kõrvaltoimed. Alternatiivina pakutav odavam keemiaravi on raskesti talutav, tervet organismi laastav ning mõjub vaid teatud väikesele patsiendirühmale.
Keemiaravi raske üldmõju leevendamiseks töötasid TalTechi teadlased koos rahvusvahelise meedikuterühmaga välja nn isoleeritud keemiaravi meetodi, ehk kohaliku infusiooni.

Nahavähk ründab üha sagedamini

Nahavähk, nagu ka teised vähiliigid, ründab inimkonda üha sagedamini ning ka Eesti koos Põhjamaadega on jõudnud melanoomi esmasjuhtude esinemissageduselt samale tasemele, nagu meist hoopis päikselisemad Austraalia, Uus-Meremaa ja Florida.

Nahavähi liikidest (lisaks näiteks basaalrakulisele või ristirakulisele kartsinoomile) on melanoom kõige halvema prognoosiga. Melanoomi peetakse neist kõige metastaatilisemaks, mis tähendab, et ta levib kõige agressiivsemalt oma algkoldest laiali teistesse keha piirkondadesse.

Moodsad meetodid on efektiivsed, kuid kulukad ja kurnavad

Rahvusvahelise uurimisrühma liige, TalTechi keemia ja biotehnoloogia instituudi dotsent, immunoloog Sirje Rüütel-Boudinot’ sõnul on praegu vähiravis kõige kaasaegsemad, nn immuunomodulatoorsed meetodid sellised, mis kas aktiveerivad või taasaktiveerivad immuunrakke melanoomi hävitama. Lisaks veel meetodid, mis blokeerivad immuunrakkude pidurdamise signaalirajad.

“Tegemist on küll efektiivseimate, aga ka väga kulukate ravimeetoditega, mis pole kahjuks kaugeltki kõigile patsientidele kättesaadavad. Samuti esinevad sellise ravi puhul tõsised kõrvaltoimed, mis vanemaealistele patsientidele mõjuvad eriti kurnavalt,” selgitab Rüütel-Boudinot.

Ta nendib ka, et seni alternatiivina välja pakutav odavam keemiaravi paraku patsiendile süsteemsena (ehk kogu organismi ulatuses) raskesti talutav ja tervet organismi laastav, aga mis kõige olulisem: mõjub vaid teatud väikesele patsiendirühmale.

Uus meetod senisest paremini sihitud

Keemiaravi raske üldmõju leevendamiseks on teadlased koos meedikutega välja arendanud uue, nn isoleeritud keemiaravi meetodi, ehk kohaliku infusiooni (isolated limb infusioon – ILI).

„Lahtiseletatult tähendab ILI seda, et kui melanoomi siirded paiknevad näiteks patsiendi jalgadel või kätel, on võimalik süsteemse, tervet keha hõlmava keemiaravi asemel kasutada vähem invasiivset, ainult konkreetsele jäsemele suunatud keemiaravi ehk isoleeritud jäseme kohalikku infusiooni. Meetodi võttis esmakordselt kasutusele Austraalias Sydney Royal Prince Alfred Hospitalis 1990. aastatel meie uurimisrühma üks liige dr John F. Thompson,“ ütleb dots Rüütel-Boudinot.

Lihtne ja efektiivne ravi

Kohalik infusioon on vähivastase keemiaravina lihtne ja efektiivne meetod melanoomi in transit metastaaside puhul. Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) üld- ja onkokirurgia keskuse juhataja dr Jüri Teras selgitab, et in transit metastaasi terminit kasutatakse melanoomi siirete puhul, mis levivad lümfisoonte kaudu 2 cm või rohkem oma koldest kaugemale, kuid pole veel levinud esimesse lümfisõlme.

“Euroopas on seda meetodit seni veel vähe kasutatud, Austraalias ja USA-s on meetod suurtes vähiravikeskustes juba kättesaadav. PERH on seni ainuke keskus Baltikumis, kus patsiente nimetatud meetodiga aidatakse.“

Meetod oluline ka tulevikus

Hiljuti avaldatud teadusartiklis kirjeldab uurimismeeskond ILI protseduuri järgmiselt: „Melanoomiga jäsemele paigutati arteri ja veeni sisse spetsiaalsed kateetrid. Nende kateetrite kaudu sisestati umbes 5–10 minuti jooksul soojendatud kemoteraapilist ravimit (7,5mg/L melfalaani ja 75ug/L aktinomütsiin-D). Järgneva 20–25 minuti jooksul loputati jäset kemoinfusaadiga. Kokku võtab see protseduur aega umbes tunni. Protseduurijärgselt jälgiti patsiente kolme kuu jooksul, analüüsides valu jäsemes ja jäseme lihaste võimalikku toksikoosi ning üldist elulemust kuni 70 kuu jooksul.“

Rüütel-Boudinot avaldab, et uurimistöös analüüsisti 21 Eestist pärit patsiendi andmeid, kus ravimina oli kasutusel melfalaan koos aktinomütsiin-D-ga. Ravimi ringluse aeg jäsemes oli 20–30 minutit 38–39 kraadi juures. Kõik katsealused, ILI ravi saanud patsiendid, olid halva prognoosiga (melanoomi algkolle oli sügav, haavandunud ja kõrgemitootilise aktiivsusega), kuid sellele vaatamata 76% patsientidest said hea ravivastuse ja jäseme amputeerimist suudeti vältida 90% juhtudest.

„Tulemused näitavad, et Ida Euroopas läbi viidud ILI on oma edukuselt võrreldav tulemustega muu maailma suurte keskustega USA-s ja Austraalias ning see meetod jääb meil oluliseks ravivõimaluseks ka praegusel immuunteraapia ajastul,“ ütleb Rüütel-Boudinot.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.