Teadlased naasid läbi aegade suurimalt põhjapooluse missioonilt: midagi positiivset tulemas pole

Foto: MOSAiC

Maailma suurimal põhjapooluse missioonil MOSAIC viibinud teadlased naasid esmaspäeval Saksamaale, tuues endaga kaasa laastavaid tõendeid Jäämere “suremisest” ning hoiatusi jäävabadest suvedest aastakümnete pärast.

Saksa teadlaste uurimisalus Polarstern naasis sadamasse pärast 389 päeva kestnud retke. Ekspeditsioon võimaldas teadlastel koguda elutähtsat teavet piirkonnas toimuva globaalse soojenemise tagajärgede kohta.

Kokku osales missioonil üle 300 teadlase 20 erinevast riigist. Ekspeditsiooni juht Markus Rex sõnas, et meeskond on kliimamuutuse piirkonnas toimuva globaalse soojenemise dramaatilisi mõjusid ise näinud. 

“Nägime, kuidas Põhja-Jäämeri sureb. Nägime seda protsessi otse oma akendest välja vaadates või kui me kõndisime rabedal jääl,” sõnas Rex. 

Teadlaste tähelepanekuid toetavad ka USA satelliidipildid, mis näitavad, et 2020. aastal saavutas Arktika merejää rekordiliselt madalaima suve miinimumi taseme. 

140 miljoni euro suurune missioon tõi endaga kaasa ka 150 terabaiti andmeid ja enam kui 1000 jääst võetud proovi. Eesmärk on välja töötada mudelid, mis aitavad prognoosida, millised võiksid olla kuumalained, tugevad vihmasajud või tormid 20, 50 või 100 aasta pärast.

Näiteks kogusid teadlased polaaröö ajal jää alt veeproove, et uurida taime planktonit ja baktereid ning paremini mõista, kuidas mereökosüsteem ekstreemsetes tingimustes toimib. Uuringute läbiviimiseks seati merejääle kuni 40 kilomeetri raadiuses laeva ümber neli vaatluspaika.

Reis oli ka tohutu logistiline väljakutse, eriti mis puudutas meeskonna toitmist – esimese kolme kuu jooksul sisaldas laeva last 14 000 muna, 2000 liitrit piima ja 200 kilogrammi juurvilju.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.