Üks kaardistab, teine annab suraka ja kolmas külvab: britid arendasid tuleviku põllumehe, kes süüa ei taha ja palka ei küsi

Talunikele on juba praegu põllul töötavad robotid suureks abiks. Pilt on illustreeriv.Foto: Shutterstock

Inglismaal ühel põllul on kolm robotit saanud ülesande: enne puhastatud pinnasesse seemnete külvamist tuleb neil leida üles ja hävitada kogu umbrohi. Kusjuures, umbrohu vastu võitlevad nad särtsuga.

Robotid nimega Tom, Dick ja Harry töötas välja Suurbritannias tegutsev Small Robot Company, et vabastada põllumaa soovimatust umbrohust nii, et selleks ei peaks kasutama kemikaale ega suuri põllutöömasinaid, vahendas CNN.

Startup on nende omapäraste umbrohutõrjevahenditega teinud tööd juba 2017. aastast. Tänavu aprillis tõid nad turule oma esimese kommertsroboti nimega Tom, mis töötab praegu kolmes Ühendkuningriigi farmis. Ülejäänud robotid on alles prototüübi staadiumis ja neid katsetatakse.

Tom suudab skännida 20 hektarit päevas, kogudes andmeid, mida kasutab Dick. Dick on põllukultuuride hooldamise robot, kelle peamine ülesanne on umbrohu hävitamine. 

Kõige lõpus asub tööle robot Harry, kes külvab seemned juba umbrohuvabasse mulda.

Kui kogu kolmest robotist koosnev süsteem on töös, aitab see põllumehel kulusid vähendada kuni 40 protsenti ja kemikaalide kasutamist kuni 95 protsenti. 

“Meie süsteem aitab põllumeestel oma kurnatud, kahjustatud põllud kemikaalidest puhastada,” ütleb Small Roboti kaasasutaja ja tegevjuht Ben Scott-Robinson.

uleviku põllumehed näevad välja just sellised nagu videos.

Small Robot Company on rahastusvoorudes kaasanud tootearenduseks praeguseks üle 7 miljoni naela. Scott-Robinsoni sõnul loodavad nad 2023. aastaks käivitada täieliku robotite süsteemi, mida hakatakse pakkuma teenusena umbes 400 naela hektari kohta. 

Kõigepealt hakkab farmis tööle seirerobot ning umbrohutõrje- ja külvirobotid tuuakse kohale alles siis, kui andmed näitavad, et neid on vaja.

Särtsutehnoloogia arendamiseks tegi Small Robot koostööd teise Ühendkuningriigis asuva idufirmaga RootWave.

“See tekitab voolu, mis läheb läbi taime juurte pinnasesse ja tuleb ringiga tagasi, hävitades niimoodi umbrohu täielikult,” kirjeldas Scott-Robinson. “Võime minna iga üksiku taime juurde, mis põllukultuure ohustab, ja selle välja särtsutada.”

Selline robotitel põhinev tehnoloogia ei ole küll nii kiire kui põllu pritsimine mürkidega, kuid samas ei pea seda kasutama kogu põllu peal, vaid ainult neis kohtades, kus umbrohi on probleemiks.

Neutraalsed või põllukultuuridele kasulikud taimed jäetakse puutumata. Põllumehe ja ka nende samade väikeste robotite – Tomi, Dicki ja Harry – jaoks on tegemist täpse taimekasvatusega, kus iga taime jälgitakse ja nende üle peetakse arvestust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.