Drooniekspert Kaupo Kalda: laulupeo ajal lendaja peab uuesti vaibale kutsuma

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Drooniekspert Kaupo Kalda.Foto: Erakogu

Seoses laulupeo ajal toimunud illegaalse droonilennutamisega, mis seadis piduliste tervise ohtu kirjutas tuntud Eesti droonifotograaf Kaupo Kalda arvamusloo, milles toob välja, et on kahetsusväärne, et artiklis mainitud tegelane täiesti teadlikult kõikvõimalikke ohutusreegleid rikkus ning seejärel veel internetifoorumites sellega praalis.

Droonilennutamisel on ohutus kõige A ja O. Siis kõik muu. Kahetsusväärne, et artiklis mainitud tegelane täiesti teadlikult kõikvõimalikke ohutusreegleid rikkus ning seejärel veel internetifoorumites sellega praalis. Siiamaani. On selge, et tema karistus on liiga väike ega oma vähimatki mõju tema tulevasele käitumisele.

Asjad, mida peab meeles pidama ja mille vastu eksiti:

1. Ära iial lenda tihedate rahvamasside kohal

Kui droon peaks iseenestlikult alla kukkuma – mida juhtub küll õnneks harva, tavaliselt lennatakse kuhugi otsa – on isegi nii pisikese drooni nagu Dji Spark löögijõud meeletu, samas kui tihe rahvamass annab ülisuure tõenäosuse, et keegi saab pihta.

Kas poolekilone droon võib tõesti ohtlik olla? Mõtle, kui see sulle 250km/h näkku lendaks.

2. Ära iial lenda üle 150 m

Välja arvatud juhul, kui sul on eriluba. Üle 150 m on kasutusel teistele lennumasinatele, kopteritele, lennukitele. Ja neid lauluväljaku piirkonnas tiirutas.

See pilt on tehtud ca 300 meetri pealt. Lauluväljaku piirkonnas saab tavaliselt loa makismaalselt 100 meetri kanti.

3. Küsi lennuluba lennuametilt ja korraldajalt

Suurüritustel on droonireeglid eriti karmid, kõrgendatud ohurisk, sinna on vaja küsida load kõigilt osapooltelt. Laulupeol oli luba vaid ERRi ülekandetiimil, kes ei tohtinud aga lauluväljaku alale lähedalegi tulla ning filmis kauneid õhukaadreid eemalt ja oli pidevas ühenduses maapealse korraldustiimiga. Lennundus üleüldiselt on seni olnud turvaline vaid tänu väga rangetele ohutusnõuetele.

Kõnealune kodanik eksis teadlikult kõigi reeglite suhtes ning õigustas seda käitumist hiljem irvitades, jokk ju, maksis trahvi, ostis 320-eurose lennuloa.

See karistus on talle kerge tuuleõhk. Minu soovitus oleks ta uuesti vaibale kutsuda, vähemalt 10-kordistada trahvisumma (või mis max olla saaks seaduse järgi?), konfiskeerida lennuseade ja keelata tehtud piltide igasugune kasutamine.

Turvalist ja peaga lendamist, sõbrad!

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.