Uudis

ESA Marsi maandur kaotas agentuuriga sideme ning kardetakse, et see plahvatas

schiaparelli.jpg

Euroopa kosmoseagentuuri (ESA) ExoMarsi missiooni Schiaparelli maandur kaotas laskumisel punasele planeedile sideme agentuuriga ning viimaste andmete kohaselt võis see plahvatada.

Schiaparelli maandur pidi Marsil hakkama otsima märke praegusest ning endisest elust, kuid mingil põhjusel kadus side maanduri ja agentuuri vahel selle kuue minuti laskumise ajal Marsi pinnale.

Maandur saatis laskumise hetkel oma emalaevale infot, kuid selle analüüsimine võtab aega, seega ei saa me veel vähemalt mõned päevad teada, mis täpselt juhtus.

Maal asuvad teleskoobid tunnetasid, et maandur suutis avada oma langevarju ning kuumakilbi, samuti töötasid vähemalt mõned sekundid sellele raketid, mida on maandumiseks vaja.

Maandurit aitab otsida ka NASA, kes kasutab oma tehnoloogiaid, et maandumispaigast pilte teha. Viimaste NASA piltide põhjal arvab ESA, et maandur plahvatas kokkupõrkel planeediga. Ilmselt põhjustas õnnetuse laskumiseks kasutatavate rakettide viga. Täpsemat infot juhtunu kohta saame ilmselt lähiajal, kui ESA on koos partneritega läbi viinud rohkem vaatluseid.

Missiooni viivad läbi Euroopa kosmoseagentuur koostöös Venemaa kosmoseagentuuriga.

Foto: ESA

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.