Geenius testis Eesti juurtega Škoda autoäppi, mis ajas maniakaalselt kihutama

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
dscf3678.jpg

Sa istud oma uue Škoda rooli ja su selja taga istub üks teine inimene veel Škoda rooli.

Sa käivitad nupust mootori ja selja taga käivitab üks teine inimene veel Škoda mootori.

Paned suuna sisse ja annad gaasi, seljataga teeb keegi veel täpselt sama.

See pole mingi kummituslugu, vaid lugu Škoda uuest äpist mis paneb sind sõitma tõelise maniakina: pidur põhja, gaas põhja, ühest teeservast teise ja jälle tagasi. Kui te olete näinud viimastel päevadel sellise hullunud sõidustiiliga Škodat kiirendamas-pidurdamas, siis teadke, et Geeniuse toimetus testis lihtsalt ühte äppi.

Auto telemeetria otse tahvelarvutisse

Et lugu algusest peale ära rääkida, tuleb mainida 85-eurost lisavarustust nimega Smartgate, mille saab uutesse Škodadesse panna. See loob autosse wifi-võrgu, millega liitunud tahvelarvutiga ei pääse internetti, vaid hoopis ligi auto tehnilistele näitajatele. Näiteks kui kiiresti auto hetkel sõidab, milline on rooliasend, kui kõrged on mootoripöörded, kui palju juht gaasipedaali vajutab.

Selle kõige teeb toredaks fakt, et iPadis on nüüd olemas äpp nimega “Škoda Little Driver”. See on sisuliselt lastele mõeldud mobiilimäng, kus tuleb juhtida autot. Aga mitte niisama, vaid juhtimisliigutused peavad olema sünkroonis päris autoga. Kui autojuht vajutab gaasi, siis peab ka iPadis gaasi vajutama. Juht keerab rooli, tuleb ka iPadi keerata. Samamoodi on suunatuledega ja nõnda edasi.

On see mõttetu turundustrikk või päriselt lahe äpp? Ainus võimalus on ise järgi proovida.

"Issi, mul on äpis raha vaja, pane gaasi"

Nii me laenasimegi, Geeniuse peatoimetaja ja allakirjutaja, Škoda esindusest ühe 280-hobujõulise Superbi ja kehastusime korda mööda lasteks.

Mängu printsiip saab väga kiiresti selgeks. Kui teed mängus sama liigutuse (gaas, pidur, roolipööre) nagu autojuht, siis tiksub sulle mänguraha.

Pärast seda kui esimene juht oli viisakalt sõitnud läbi Tallinna, sai selgeks liiklusohutuse seisukohalt hirmus fakt: lihtsalt 50 km/h otse sõites mingit mänguraha äpis ei tiksu.

Aga raha on vaja ja kohe ja palju. Esialgu saab laps äpis sõita sellise autoga nagu Škoda Citigo, aga no kes see ikka Citigoga sõita tahab. Superb maksab ligi 60 000 mänguraha, Octavia RS (see vinge ralliversioon) 122 000.

Ja kui isegi just Octaviat laps ei nõua, siis vähemalt oma pisiautot tuunida tahaks ta ikka. Mänguraha eest saab parema nahksisustuse, raadio, naviseadme, muuta auto värvi, velgi ja muud lisavarustust. Võib olla kindel, et pärast poolt tundi on esialgne roheline auto igavamaks muutunud ja laps tahab mängus autot tuunima hakata.

Nii vahetamegi kolleegiga kohad ja püüame siis ette kujutada, kuidas lapsevanem oma võsukese nõudmistele järgi annab. Nagu öeldud, saab mängus raha teenida kiirendusi-pidurdusi-roolikeeramisi järgi ahvidesja nii asubki tänaval liikuma üks täiesti hullumeelne Škoda juht.

Ei, tegelikult ta ei ole antisotsiaalne inimene ega maniakk. Vastupidi, ta tahab oma lapse soovidele vastu tulla ja sõidab nii, et “Škoda Little Driveris” midagi teha oleks.

Umbes 10-minutise sõiduga on teenitud 1400 mänguraha, millega veel uut masinat osta ei saagi, aga süda on juba paha. Ja tekib kahtlus, et Škoda esindus võib paluda meil uued rehvid osta.

Me võtsime oma testis äpist viimast ja saime aru, et pika monotoonse sõidu ajal võib lapsele see siiski igav olla. Äpi on loonud Eesti-Valgevene IT-firma Bamboo Group, mille mobiiliarenduse boss Igor Ponikartšik usub siiski rakenduse harivasse mõjusse.

Simpsonite inspiratsioon

“Škoda tuli meie juurde ja ütles, et “näete, meil on SmartGate ja hulk tehnilisi äppe, aga vaja oleks midagi lõbusat”,” meenutas Ponikartšik selle saamislugu.

Inspiratsioon tuli Simpsonite animasarjast. “Teate seda stseeni iga episoodi algustiitrites, kus pereema Marge sõidab autoga ja pisitütar Maggie mängib tema kõrval kah autoga sõitmist? Vot just selle me pidimegi ära tegema,” naeris Ponikartšik.

Tema sõnul oli äpi tegemisel üllad motiivid. “Me ei tahtnud lihtsalt teha lahedat Škoda äppi, millega lapsel oleks võimalik pikemal autosõidul aega viita. See on ka õpetlik ja pakub vestlusainet vanemale ja lapsele, nad saavad arutada, kuidas auto sõidab ja kuidas seda juhtida,” usub Ponikartšik, et äpp on parem kui paljud teised sarnased.

Ta rõhutas, et tegu on täiesti mittekommertsliku mänguga, see on tasuta ja mingeid rakendusesiseseid oste teha ei saa. “Me ega Škoda ei ole sellega raha teenimas,” rõhutas Ponikartšik.

Tõsi, Geeniuse toimetuse hinnangul võiks siiski seda kaaluda. Kui laps nõuab mänguraha ja vanem ei taha sõita nagu hull, oleks parem euro eest veidi mänguraha osta.

Avafoto: uus Škoda Supeb (Tanel Meos)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.