Google plaanib Chrome’is kolmanda osapoole küpsised välja suretada

Google Chrome.Shutterstock

Firefoxi ja Safari veebibrauserites on kolmanda osapoole küpsised (third party cookies) juba mõnda aega piiratud ja nüüd plaanib Google enda veebibrauseriga järele jõuda. Seda mitte aga küpsiste blokeerimise näol, Google plaanib tuua kahe aasta jooksul selle asemele teistsuguse tehnoloogia, mis muudaks kolmanda osapoolte küpsised lihtsalt kasutuks.

Google on väidetavalt arendamas uut tehnoloogiat, mis ei lubaks kasutajat ilma tema nõusolekute jälgida, aga samas saaksid sellest oma tulu ka reklaamijad. Kuidas see tehnoloogia täpsemalt välja näeb, pole veel teada, kuid Google’i enda sõnul võiks see olla selline, mis muudaks kolmanda osapoole küpsised kahe aasta jooksul kasutuks.

Küpsiste näol on tegu väikese tekstipõhise failiga, mille veebisait su arvutisse paigaldab, et meelde jätta, kes sa oled. Seda kasutatakse näiteks veebisaitidel paroolide meelde jätmiseks.

Kui aga külastad konkreetsed veebisaiti ja su arvutisse tekitatakse külastusest küpsis hoopis kuskilt kolmandast kohast, on tegu kolmanda osapoole küpsistega. Seda kasutavad tihtipeale ära reklaamifirmad, et sulle sobivaid reklaame näidata.

Paljud peavad aga kolmanda osapoole küpsiseid privaatsuse rikkumiseks ja lisaks teeb suur osa veebisaitidest küpsistest keeldumise eriti raskeks. Samas põhineb nendel väga suur osa reklaamiturust. Google on nüüd risttule vahel – ühest küljest tahetakse küpsistest lahti saada, teisalt ei soovi aga Google küpsistel põhinevat reklaamiturgu välja suretada. Seetõttu ei lähe Google ka seda teed, et küpsised täiesti keelata.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.