Guaana kaasasutaja: tegime Dubais ajalugu, kirjutasime investeerimislepingule alla keset presentatsioone

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
guaana.jpg

Geenius kirjutas täna Eesti idufirmast Guaana, mis osales Dubai kiirendis Dubai Future Acceleratios ning sai pärast seal osalemist suure rahasüsti. Kiirendis osalemisest, Guaana tulevikuplaanidest ning kõigest muust seonduvast rääkis meile lähemalt ettevõtte üks kaasasutajatest Marko Russiver.

Olid just kolm kuud Dubais, Dubai Future Accelerators kiirendis, mida sa seal täpsemalt tegid ja mida see sulle isiklikult õpetas?

Meileesitati Dubai valitsuse poolt väljakutse – kuidas tulevikutehnoloogiaid rakendada täna, testida regionaalselt ja skaleerida globaalseks.

Viimased kolm kuud on olnud mu elus potentsiaalselt kõige intensiivsemad. Me töötasime ööd ja päevad luues uut akadeemilist rahastusmudelit, et lammutada laiali see hullumeelne bürokraatia, mis on muutunud sünonüümiksteadustöö rahastamise protsessidega.

Isiklikus plaanis on toimunud tohutu kasv. Mind isiklikult pandi igal võimalikul viisil proovile nii äriliselt kui eraeluliselt ja olen kindlasti selle tulemusel parem juht. Palju arusaamu seoses sellega, mida asutaja elu tähendab kui asjad valguskiirusel lendama hakkavad. Asjad, mida keegi ei räägi enne, kui sa oled juba vette hüpanud ja ujuma õppinud.

Kuidas erineb Dubai idufirmade maastik Eesti poolest?

Maailm vaatab Eesti poole kui asi puudutab e-riiki ja idufirmasid. Ja modelle. Need on kolm asja mille tõttu me oleme tuntud.

Mul on olnud suur au tutvuda lisaks Dubai valitsusele ka Abu Dhabi kuningliku pere ja valitsuse juhtidega. Eesti on sealses valitsuses positiivseks näiteks innovatsioonist.

Dubai Future Accelerator programm on nende viis maailmast tuua kokku säravaimad peadja neid võimendada enda valitsuse kaudu. Kohalike startupe väga ei olnud, va. üks mis jäi silma ja see on küberturbeettevõte nimega Comae. Samas sai seal just jalad alla ka kiirendi "1776", mis kindlasti tõmbab Dubais asjad käima.

Peale vaadates ma ütleks, et oleme riigina korraliku imago üles ehitanud Eestile, aga viimasel ajal teeme rohkem kära kui tegusid. Ma tean, et see ei ole kuigi populaarne arvamus, aga sorry, nii need asjad kipuvad olema.

Riik/EAS võiks aktiivsemalt toetada idufirmadevaldkonda. Ainuke tüüp, kes seda on suutnud Eestis minu arvates teha onRagnar Sass ja Garage48/Lift99 punt ning selle on nad kasuuresosas ilma riigi abita ja puhta entusiasti pealt. Millest on räigelt kahju, sest ma kujutan ette, et kui riik paneks korralikult õla alla, siisnad lendaks veel kõrgemalt.

Lisaks, ma ei kujuta ette, mis nüüd saab kui Taavi Kotka lahkub ametist. Ma loodan, et ta saab väärilise järglase.

Guaanal olid juba enne Dubaisse minekut suured plaanid ning ambitsioonid, kuidas seal veedetud aeg neid muutis?

Me liikusime enda strateegias kuusaastat edasi kolme kuuga. Ambitsioon on sama,muuta maailma teadus efektiivseks ja soodustada koostööd. Tegevused on sammuti samad, lihtsalt nüüd meil on riiklik tugi, kes mõistab meie poolt loodava muutuse skaalat ning toetab, et see võimsamalt läbi viia.

Lisaks me ehitasime endale üles tugeva rahvusvahelise kontaktvõrgustiku erinevate riikidega. Dubai on algus.

Dubai Future Accelerators kiirendi löödi käima alles sel aastal ehk sellest teatakse veel vähe. Mis see on ning kuidas see erineb teistest kiirenditest?

Dubai Future Accelerator nimi on veidi ekslik. Seal ei kiirendata ettevõtteid tradistsioonilises mõistes nagu me idufirmade maailmas harjunud oleme, vaid rõhk on tuleviku kiirendamisel. Enamik ettevõtted, kes seal osalesid ei olnudalgusfaasis idud. Meiega koos olid seal väga kaugele jõudnud ettevõtted nagu Honeywell, Hyperloop One, Labster, Alesca life, Next Transportation jne.

Selles programmis mingit erilist struktuuri ei ole, ning see on tegelt üks asja suurimaid võlusid ja ka valusid. Sul on otsene ligipääs suurte ministeeriumite ametnikeni ning valitsusele endale. Sinu ülessanne on leida viis kuidas enda agenda läbi suruda, neid inspireerida ja leida rakenduslikud koostööpunktid. Kui sa ise aktiivne ei ole siis sa sealt ka midagi ei saa. Nii juhtus mitmete ettevõtetega,kes ei olnud valmis endast maksimumi andma.

Näiteks me avastasime programmi teisel nädalal et KHDA (Knowledge and Human Development Authority) millega me esialgu tööd tegime on regulatoorne ministeerium, mis tähendab, et neil ei ole võimalik piloote rahastada ega kuidagi finantsiliselt kaasa aidata. Paari nädala jooksul suutsime hoopis peaministribüroo kaasata enda tegemistesse ning olemegi tänu sellele ainuke ettevõte programmis, mida riik otse läbi Dubai Future Foundationi rahastab.

Kiirendi, milles osalesite,võttis ette seitse kindlat valdkonda, mida üritati parandada. Kas mõni neist valdkondadest tekitas sinus piisavalt suure huvi, et sa hakkaksid mõtlema nende muutmisele?

Absoluutselt. Guaana võimendab teadust, mis on kõigi nende valdkondade parandamise aluseks.

Mida soovitad teistele Eesti idufirmadele, kel on tekkinud huvi Dubai Future Accelerators vastu?

Soovitan kandideerida, aga arvestada sellega, et konkurents on tugev. Esimene tsükkel oli 2300+ taotlust 73 riigist, millest omakorda valiti välja 29. Usun, et teine tsükkel on vähemalt 3x suurem, sest programm on esimene omalaadne ning tõepoolest väga võimas.

Isiklik soovitus on, et ole valmis endast maksimum andma. Ole valmis hullumeelseks rollercoasteriks, kus ühe päeva jooksul kolm asja lendavad õhku ja kolm asja on super edukad. Mine vaid siis, kui sul on väga kõrge pingetaluvus. Lisaks on kolm märksõna, mis aitavad sul ennast seal läbi suruda: kannatlikkus, järjepidavus ja aktiivsus.

Kui sa oled selleks valmis ja arvad, et su ettevõte on relevantne sealsete väljakutsete lahendamiseks, siis võta minuga ühendust. Esimese tsükkli alumni soovitusi kuulatakse.

Räägitakse, et Guaana tegi Dubais ajalugu, kuidas see juhtus?

Jon Bradford ja Paul Smith, kes on TechStarsi programmiga tugevalt seotud inimesed ja kokku üle 21. kiirenditsükli juhtinud polnud elusees näinud seda, et enne kui presentatsioonid on läbi kaasab idufirma jubaedukalt raha. Guaana kirjutas alla investorlepingule keset presentatsioone.

Kuidas läks kiirendis olemine Guaana jaoks. Mis saab Guaanast edasi?

Me oleme nüüd kordades võimsamad ja meie siht on väga selge. Ma pean tuleva aasta alguses lendama enam kui 11riiki läbirääkimistele valitustega, tier 1 VC'dega ning mitmete ärimaailma suurkujudega. Meid ootab ees suur kasv ning Guaana on selleks valmis.

Kuidas toimib Guaana edasi, osa tiimist jääb Tallinna?

Dubai ja Guaana vahelise kokkuleppe osa ei ole see, et kolime Dubaisse. Paljudel teistel ettevõtetel see nii oli, aga meie tegevus on globlaane ja sealne valitsus saab sellest täielikult aru.

Eesti tiimi jääb juhtima Alice Tärk, Guaana COO, kes vastutab kõigi Guaana sisemiste protsesside täideviimise eest. Mul on suur rõõm näha, et Eesti idufirmademaastik on saanud endale väga võimeka naisliidri juurde.

Minu elu saab olema peamiselt lennukites ja üle maailma laiali, esindades Guaanat läbirääkimistel nagu tegevjuhid ikka. Minu ja Alice'i sünergia sai pandud iga võimalikku pidi proovile DFA programmi raames ja mu süda on rahulik andes sisemiste protsesside juhtimine üle talle. See protsess algas juba Dubais, kus Aliceallkirjastas ainsa naisena Dubaisriikliku kokkuleppe. Ma ei saaks olla uhkem.

Nii, et Eesti kaotas välisinvesteeringu tõttu taaskord mitu väga helget pead?

Guaana on Eesti ettevõte. Me oleme selle üle uhked ja nii see jääb. Meil saab olema filiaale mitmetes riikides, kuid meie süda on siin ja see ei muutu.

Foto: Guaana

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.