Maikuu lõpus juhtus see, mis oli juba aasta algusest või isegi eelmisest sügisest kohe-kohe juhtumas: Eesti sai endale juurde ühe ükssarviku ehk rohkem kui miljard dollarit väärt ettevõtte. Idufirma Taxify kaasas investoritelt 175 miljonit dollari ulatuses investeeringuid laienemiseks, mis tõstiski idufirmade väärtuse arvutamise loogika järgi nende hinna rohkem, kui miljardi dollari peale.
Selline idufirmade väärtuse kujunemise loogika on väga lihtne: iga kord, kui mõni suurem investeerimisring toimub, saavad investorid endale selle eest teatud suuruses osaluse. Ja siis arvutataksegi nii, et kui näiteks keegi pani firmasse 100 miljonit dollarit ja sai selle eest 10 protsendi suuruse osaluse, siis järelikult 100 protsenti on väärt miljard dollarit. Kas keegi miljardi eest ka praegusel hetkel sellise firma 100 protsenti endale ostaks, on omaette küsimus, aga polegi idufirma selles arengufaasis väga tähtis. Miks ei ole? Sest idufirmad on natuke veidrad firmad.
Taxify investeeringu puhul tuleb tähele panna kahte asja, mis üleüldises meediakajastuses ehk veidi kaduma läksid ja võibolla nn tavalise majandusega harjunud inimestele ebaloogilised tunduvad. Esiteks, 175 miljonit dollarit on üsna väike raha ning teiseks, miljardi dollarini jõudmine pole Taxify jaoks teekonna lõpp, vaid alles selle algus.