Jaapanlased leiutasid hologrammi, mida saad katsuda

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
10936215935_cbe5009802_o.jpg

Jaapani teadlased on loonud uue hologrammitehnoloogia, mille abil saad lisaks hologrammi vaatamisele seda ka "puudutada". Uus lahendus kasutab ultrahelikiirgust, et tekitada kasutajale tunne, nagu ta katsuks päris objekti.

Seadeldis nimega Haptoclone kasutab tööks kahte kasti. Ühte asetatakse objekt, millest hologramm luuakse ning teist kasutatakse loodudhologrammi "katsumiseks". Kasutaja saab oma käe kasti sisse pista ning loodud hologrammi puudutada.

Seadet proovinud inimeste sõnul tundub hologramm nagu päris ese. Üks Haptoclone’i proovinud reporter kirjeldas, kuidas ta sai kohe aru, et tegemist on täispuhutud kummipalliga kuigi tegelikult ta midagi ei puudutanud.

Seadme kasutusvõimalused on hetkel veel piiratud, kuna teadlased on pidanud silmas pidama ka inimeste tervist. Haptoclone ei saa edastada liiga suures koguses ultrahelikiirgust, kuna see oleks inimeste tervisele kahjulik. Seega peab hetkel piirduma vaid hologrammi silitamisega ning kerge pigistamisega. Tugevat käepigistust või armastavat embust selle abil veel edastada ei saa.

Vaata videost kuidas Haptoclone täpsemalt töötab.

Avafoto: Flickr/m_hweldon

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.