Järgmisest aastast Eestis: ühenda auto internetti ja maksa kindlustust oma sõidu põhjal

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
skoda-car.jpg

Rootsi mobiilioperaator TeliaSonerast hakkab Baltikumis pakkuma teenust auto internetti ühendamiseks, mille abiga saab teha näiteks autodiagnostikat ja personaalsetliikluskindlustust.

TeliaSonera toob esimesena maailmas koosautotootjate ja kindlustusfirmadega turule pilvepõhise lahenduse autodele. Teenus nimegaTelia Sense toob autotalituse automatiseerimise, kõrge kvaliteediga ühenduse ja lisaväärtusega teenused Skandinaavia ja Balti riikide klientideni juba järgmisel aastal.

Ainulaadne autodele mõeldud lahendus toodi avalikkuse ette eile TeliaSonera iga-aastasel asjade internetti käsitleval sümpoosionil. Telia Sense on osa ettevõtte laiemast tegevussuunast, mille eesmärk on panustada maailma digitaalsesse ühendamisesse. Kasutades mobiilirakendust koos autosse paigaldatud riistvaraga saab auto omanik ligipääsu olemasolevatele ja tulevikus loodavatele nutilahendustele ja nende uuendustele.

Personaalne autokindlustus

“Mobiilioperaatorina me autosid ei tooda, kuid töötame selle nimel, et kõik autod oleks ägedad. Meie pilvepõhist lahendust eristab asjaolu, et seda on lihtne paigaldada olemasolevatesse autodesse. See avardab täna autotorul valitsevat olukorda, kus autode võimalused, mis eeldavad internetiühendust, kipuvad olema kättesaadavad pigem kõrgema hinnaklassi mudelite ostjatele,” sõnas TeliaSonera M2M teenuste valdkonnajuht Hans Dahlberg.

Telia Sense tuleb turule kõigepealt Rootsis 2016. aasta jooksul ning seejärel ka teistes Skandinaavia ja Balti riikides. TeliaSonera partneriteks selles projektis on rahvusvaheline autodiagnostika ettevõte Autocom ja Rootsi kindlustusfirma Folksam. Esimese etapis sisaldab 4G ühendust kasutav lahendus autodiagnostikat, ennetavat auto hooldust ja personaalset autokindlustust.

TeliaSonera ja Arthur D Little 2015. aastal valminud raport prognoosib, et internetti ühendatud autod, nutikodud ja digitaalsed terviselahendused tõstavad asjade interneti valdkonna käivet Skandinaavia riikides igal aastal 23% aastani 2018.

“Internetti ühendatud autod puhul ei paista erinevatel võimalustel piire olevat. Uued võimalused avanevad nii auto omanike, juhtide kui kaasreisijate jaoks. Ökosüsteemi arenedes näeme üha rohkem põnevaid lahendusi,” sõnas Dahlberg kokkuvõtteks.

Telia Sense

Pilvepõhine internetti ühendatud lahendus autodele koosneb kolmest osast:

  • püsimaksega mobiilsideteenus;
  • riistvara koos auto telemaatikakomplekti ja SIM-kaardiga OBD2-porti paigaldamiseks (see port on olemas kõikides autodes, mis on toodetud alates 2001. aastast);
  • nutitelefonidele loodud mobiilirakendus.

Mõned näited lõpptarbijale avanevatest võimalustest:

  • reaalajas autodiagnostika ja teated – lihtsustab ennetavat autohooldust ja parandustöid;
  • teekonnaandmed ja sõidu säästlikkuse aspekti vaatlev tagasiside (et vähendada keskkonnamõjusid ja leida kulusäästlikum sõidustiil);
  • häire- ja kaugjälgimisfunktsioonid – kasulik olukorras, kus auto teisaldatakse, sinna murtakse sisse või sõidetakse parkivale autole otsa;
  • tegelikult kasutusel põhinev kindlustusteenus;
  • kiire ja stabiilne internetiühendus võimaldab kaasreisijatel kuulata muusikat või vaadata filme.

Senseplatvormil on turvaline ja skaleeritav liides, mille abil teenusepakkujad saavad oma teenused kasutajani viia. Näiteks personaalne autokindlustus ja ennetav autohooldus, mis ei vaja täiendavat riist- ja tarkvara.

Avafoto: autost telepildi vaatamine on juba reaalsus, peagi võib auto internetti ühendamine mõjutada kakindlustusmakset (Hans Lõugas)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.