Eelmise aasta suvel oli kogu internet täidetud Google’i tehisnärvivõrgu Deep Dream loodud hallutsinatsioone meenutavate piltidega. Nendest inspireerituna avati San Fransiscos uus kunstinäitus "DeepDream: The art of neural networks,"kirjutab Gizmodo.
Tehisnärvivõrgud on tehisintellekti alla kuuluvad algoritmid, milles mitmed väiksemad protsessimisüksused on omavahel ühenduses ja töötavad koos. Närvivõrkude suurim eelis on see, et neid on võimalik treenida mingit spetsiifilist ülesannet tegema. Google kasutas seda tehnoloogiat, et luua närvivõrk nimega Deep Dream, mille eesmärk on otsida fotodelt spetsiifilisi objekte nagu loomi, linde, maju ja nii edasi.
Selleks, et mõista, kuidas närvivõrk erinevatel objektidel vahet teeb, söötsid Google’i teadlased algoritmile sisse pildi, kus soovitud objekti polnud ja palusid arvutil seda objekti siiski leida. Nii said teadlased vaadata, kuidas arvuti käitub ja mida see teeb, otsides piltidelt näiteks koera. Lisaks väärtuslikele andmetele said teadlased selle protsessi tulemusena ka üsna psühhedeelse välimusega pilte, kus näiteks sinise taeva peale oli joonistatud sadade koerte piirjooned.
Tehnoloogia ja kunsti ristumiskohtade tuvastamise ja eksponeerimisega tegelev Gray Area Foundationoli piltidest nii vaimustunud, et otsustas San Fransiscosavada nendest inspireeritud näituse. Lisaks Deep Dreamile kasutasid kunstnikud ka teisi närvivõrke oma teoste loomiseks. Kokku on kunstinäitusel 29 tööd, mis on loodud üle kogu maailma.
Kuna piletite arv on piiratud ja pildid lähevad pärast näitust oksjonile, on ilmselt vähestel võimalus neid koha peal kogeda. Õnneks on Gizmodo lehel välja toodud suur hulk näituse töid kõigile imetlemiseks.
Foto: Mike Tyka / Gray Area Foundation