Kersti Kaljulaid polnud ainuke, Eesti kuulsused ja veebipoed langevad järjest libakontode ohvriks

Eesti kuulsustele luuakse massiliselt libakontosid.Fotod: Reuters / Mailiis Ollino / Xinhua News Agency, Scanpix

Eile hakkas Facebookis Kersti Kaljulaidi nime ja pildiga konto alt levima postitus, kust jäi mulje, justkui sooviks president tublidele kodanikele raha jagada. Kiire kriitiline pilk tegi siiski selgeks, et tegemist on libakontoga ja raha jagamine on vaid skeem, mille abil soovitakse inimeste krediikaardi andmeid varastada.

Kersti Kaljulaid pole aga ainuke, kes identiteedivarguse ohvriks langes. Politseinik Maarja Punak tõdeb, et viimase paari kuuga on tulnud rohkem teateid libalehtedest, mis kopeerivad kas tuntud inimese või ka veebipoe Facebooki lehte.

“Enne Kersti Kaljulaidi juhtumit meenub näiteks Kerli Kõivu libaleht, mis soovis hirmsasti inimestele suuri summasid jagada ja Värska Kuurortravikeskuse libakonto, mis pakkus viirusliku lingi kaudu kingitusi,” loetles ta.

Samuti jõudis Geeniuseni eile õhtul teade, et ka Kelly Sildarule on Instagramis võltskonto loodud. Eesmärk oli taas inimestelt raha välja petta.

Kelly Sildaru hoiatab jälgijaid libakonto eest.

Ei hõiska enne õhtut

Kuigi rahajagamise postitused lähevad Facebookis kiiresti lendu (Kaljulaidi libakonto postitusel oli näiteks eile ligi 300 kommentaari), pole Punaku sõnul keegi praegu teadaolevalt rahalist kahju kannatanud.

“Samas ei hõiskaks ma enne õhtut,” ütles ta. “Skeemi paljastamine ei tähenda kohe seda, et ohvrid sellest kohe teada saaksid ja politseisse süüteoteate esitaksid.”

Punak soovitab rääkida enda sõprade ja tuttavatega, kes on maininud Facebooki rahajagamisi ja kontrollida üle, kas nendeni on jõudnud info, et tegemist on petuskeemiga.

Võimatu ennetada

Kuigi seekordne laine paistab piirduvat kuulsuste ja veebipoodidega, siis Punaku sõnul oli paar aastat tagasi väiksem laine seoses skeemiga, kus tehti suvalistele eraisikutele libakontosid, mille sõbralisti koguti originaalkonto sõpru.

Kontod ei kujutanud otseselt ohtu, sest nad ei jaganud mitte midagi kahtlast oma seinal ega suhelnud ka lisatud sõpradega, kuid neid kontosid tõenäoliselt kasutati näiteks laikide jagamiseks.

Punaku sõnul on seda ennetada võimatu, kui portaal ei nõua kontot luues isikut tõendavat dokumenti. Kiiremini saab aga libakontodele jaole, kus sõbrad hoolivad üksteisest ning teavitavad kahtlastest kontodest või kasutavad näiteks Google Alerti.

“On oluline, et inimesed õpiksid skeemi ära tundma või vähemalt kahtlustama, et kui pakutakse raha või kingitusi, siis tuleks ekstra tähelepanelik olla, kelle või millega on täpsemalt tegemist. Kui selle saavutame, tuleb kurjategijatel mingi uus kaval lähenemine välja mõelda,” ütles Punak.

Näpunäiteid libakontode ära tundmiseks

Tavaliselt on libakontode nimed kahtlases kirjastiilis, näiteks Kersti Kaljulaidi konto oli stiliseeritud teises fondis ja iga tähe vahel oli tühik. Samuti on postituses tavaliselt kahtlased kirjavead.

Tähele tasub panna ka konto laikide/sõprade arvu. Kui mõnel kuulsusel on Facebookis ainult paarkümmend laiki, siis tõenäoliselt pole tegu originaalkontoga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.