2. Kas mu praegune telefon saab edaspidi ka tarkvarauuendusi?
Sellega on segasem lugu. Huawei on ise teatanud sellele küsimusele vastuseks, et “me jätkame EMUI uuenduste välja andmist ka edaspidi”, kuid väga raske on öelda, mida see tegelikult tähendab. EMUI on Huawei nimi nende kasutatavale Androidi-operatsioonisüsteemile, aga kas nad lubavad edaspidi uuendada kogu süsteemi või näiteks ainult enda äppe seal sees, on segane. Kogu süsteemi nad piirangute tõttu ilmselt uuendada ei saa.
Hetkel tundub võimalik, et Huawei telefonid ei saa edaspidi ka turvauuendusi ning võib-olla isegi seal sees olevate Google’i teenuste uuendusi, sest Google ei tohi neid enam tarnida. See omakorda tähendab, et kui teenused nagu Google Play Services ja nii edasi ei toimi, siis ei toimi seal ühel hetkel ka enam äpipood, Google’i enda äpid ja nii edasi.
See kõik pole hetkel veel aga kindel, sest juriidilist pretsedenti sellisele olukorrale nii suures skaalas ei ole ja ilmselt selgub alles aja jooksul, kuidas need piirangud reaalselt rakenduma hakkavad.
3. Aga USA valitsus andis Huaweile ju 90 päeva aega, mida see tähendab?
See tähendab, et kuni 19. augustini 2019 võivad USA firmad siiski Huaweiga teatud määral koostööd teha, näiteks neidsamu turvauuendusi telefonidesse saata ja nii edasi. Aga mis pärast seda saab, ongi segane, kuid pigem saab see, et kui keeld jätkub, lõppebki igasugune koostöö ja telefone enam uuendada ei saa. Näiteks on üsna kindel, et Androidi järgmine versioon Q enam Huawei telefonidele ei jõua, kui see sügisel välja tuleb.
4. Mida ma siis Huawei telefoni omanikuna praegu tegema peaksin?
Väga hea küsimus, aga keegi ei oska sellele vastata. Kui sul on head närvid, oota ära, kas USA ja Hiina jõuavad kokkuleppele ning Donald Trump võtab sügiseks Huawei keelunimekirjast välja või jääbki see pikaks ajaks kehtima. Ehk et kas taastub normaalne olukord või muutub su Huawei telefon sisuliselt mõttetuks klaasilatakaks.