Maailmas lööb laineid Eesti e-residendi äpp, mis “näeb” naiste riietest läbi

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

TÄIENDATUD 29.06 KELL 13:15: tulime vastu veel ühe inimese palvele DeepNude’iga tehtud pilt eemaldada.

TÄIENDATUD KELL 22:30: DeepNude’i autor võttis selle netist maha ja kannab raha tagasi.

TÄIENDATUD KELL 22.05: eemaldasime artikli avapildi, sest kuigi see oli illustreeriv võltsing, leidis Geeniusega ühendust võtnud Paljas Porgand, et tegemist on väga ebasündsa illustratsiooniga. Talle vastu tulles võtsime pildi portaalist maha.

Maailmas lööb laineid Eesti e-residendi Fabio Carbone (29) tehisintellektil põhinev äpp DeepNude, mis näeb naisterahvaste riietest läbi: tehisintellekti tehtavad kehavõltsingud on esimest korda vaid ühe kliki kaugusel.

Carbone sõnul ajendas teda äppi looma lapsepõlvemälestus, mil ta puutus kokku ajakirjadega 60ndatest ning 70ndatest, kus kujutati röntgenivõimekusega prille.

Lühidalt öeldes töötab äpp nii, et kui sinna laadida mõne inimese pilt, võtab DeepNude selle inimese näo, pildi tausta ja muu vajalikui ning asendab riietega keha alasti kehaga. Äpp töötab vaid naiste piltidega, kuna Carbone sõnul on internetist lihtsam leida paljaste naiste pilte, mis olid vajalikud süsteemi treenimiseks.

DeepNude äpp on lühikese ajaga osutunud väga populaarseks, mistõttu on selle server pidevalt ülekoormatud. Viimastel päevadel on DeepNude’ist pikki lugusid kirjutanud mitmed maailma tehnoloogiaväljaanded nagu The Verge, Motherboard ja mitmed muud.

Sedamoodi võltsitud fotod ja videod ehk deepfake’id on maailmas viimastel kuudel palju kõneainet tekitanud, sest võimaldavad teha väga lihtsasti tuntud inimestest reaalsena näivaid võltsinguid. Näiteks on niimoodi tuntud inimesi pandud pornoklippidesse ja neist levitatud alastipilte, mis tegelikult on olnud võltsid.

Müstiline e-resident

DeepNude avaldati küll juba märtsis, kuid väga suurt populaarsust on äpp kogunud just täna suurema meediakajastuse tõttu. Kuigi senises meediakajastuses on DeepNude’i äpi looja palunud teda nimetada Albertoks, on Geeniusele teadaolevalt äpi taga 29-aastane Fabio Carbone.

Carbone viibib alaliselt Hispaanias, kuid DeepNude’i äpi on ta juriidiliselt loonud temale kuuluva Eesti ettevõtte alt, mille on ta registreerinud e-residentidele teenust osutava firma LeapIn kaudu. Viidates ajanappusele keeldus Carbone täna intervjuust, kuid palus küsimused kirjalikult esitada.

Avaldame tema vastused esimesel võimalusel.

DeepNude’i looja on e-resident olnud vähemalt tänavu aasta algusest saadik, sellest ajast pärineb ka talle kuuluv ettevõte.

Ameerika teadlaste algoritm

Kui äppi pilt laadid, hakkab tehisintellekt pilti võrdlema 10 000 palja naise pildiga. Carbone ei ole kasutatavat tehisintellekti ise päris nullist arendanud, vaid kasutab selleks California, Berkeley ülikooli teadlaste loodud pix2pix algoritmi.

Esialgu toimib äpp vaid naisterahvastega ning sedagi paremini vaid nendega, kel on seljas võimalikult vähe riideid. Ühe pildi töötlemine võtab aega minimaalselt 30 sekundit, aga võib minna ka mitu minutit.

Tehisintellekti töö on jagatud osadeks, üks peab riided ära tundma, teine riided ära varjama, kolmas mõtlema välja kehaosade anatoomilised positsioonid ning neljas panema pildi kokku.

Vice’ile antud intervjuus kinnitas Carbone, et teda ei huvita paljad naisterahvad, vaid ta on tehnikahuviline, kes katsetab algoritmiga lõbu ja uudishimu tõttu.

Toimib Malluka ja Palja Porgandiga aga Taukarist ei saa ta jagu

DeepNude’ist on olemas kaks versiooni, tasuta ning tasuline. Tasuta versioonis katab tervet pilti suur vesimärk. Tasuline versioon maksab 99dollarit, kuid sinnagi lisatakse suur “FAKE” (“võltsing”) kirjaga vesimärk.

Karl-Erik Taukari pildiga ei saanud süsteem üldse hakkama.

Suure huvi tõttu on artikli avaldamise hetkel ligipääs DeepNude’ile piiratud, kuid Geeniuse toimetus sai seda katsetada. Meie test kinnitas, et äpp saab jagu vaid naistest nagu Mallukas ja Paljas Porgand, kuid näiteks Karl-Erik Taukariga kehaga ei osanud äpp midagi teha.

Ka naisterahvaste puhul ei sobi kõik pildid. Kõige paremini toimib see eestvaates tehtud piltidega. Kui pildil olev inimene on küljega, ei saa tehisintellekt kehaosade paigutamisega hästi hakkama. Ka ei saa süsteem jagu riietest, mis on kehaga üsna sarnast tooni.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.