IT-minister Kingo esimene suur töövõit: asutused saavad X-teed tasuta kasutada

Endine väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo riigikaitse nõukogu kohtumisel, kus arutati ID-kaardi kriisi õppetunde ja e-riigi kestlikkust.Foto: Postimees/Scanpix

Valitsus kiitis eile heaks väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo ettepaneku, millega muudetakse riigi infosüsteemi pidamise regulatsioone ja võetakse kasutusele uus iseteeninduskeskkond.

Ministri plaani kohaselt tekib asutustel võimalus tasuliste SK ID Solutions AS usaldusteenuste kõrval kasutada ka riigi infosüsteemi ameti (RIA) loodavaid tasuta usaldusteenuseid. Praegu saab X-teed kasutada vaid SK loodud usaldusteenuste vahendusel.

X-teega liitumine tehakse lihtsamaks ning soodsamaks.

SK loodud usaldusteenuste asemel saab kasutada tasuta alternatiivi

RIA X-tee tootejuhi Jürgen Šuvalovi sõnul on üheks suureks oluliseks muudatuseks see, et x-tee kasutamise võimalust hakatakse pakkuma RIA usaldusteenuste kasutamise kaudu, mis on asutuste jaoks kättesaadavad tasuta. Täna on X-teed võimalik kasutada vaid SK ID Solutions AS usaldusteenustega, mis on tasulised.

Tootejuhi sõnul on X-tee praegused kasutajad andnud mõista, et sellega liitumine on liiga keeruline ning kallis. Muudatuse kohaselt hakatakse teenusega liitumist lihtsustama ning kasutuselevõtu kulusid vähendama. Kuigi ministri plaani kohaselt võib jääda mulje, et RIHA kaotatakse üldse ära ei ole see RIA soov kuna sel on tähtis roll riigi infosüsteemi haldamisel.

Väga lihtsustatult ning lühidalt öeldes tuleb praegu X-teega liitumiseks esitada RIA-le riigi infosüsteemi haldussüsteemi (RIHA) vahendusel avaldus, tuleb paigaldada ja seadistada X-Road turvaserveri tarkvara, tuleb taotleda X-tee kasutamiseks vajalikud usaldusteenused ning vajadusel tuleb teostada arendused oma infosüsteemi liidestamiseks X-teega ja teenuste kasutamiseks või pakkumiseks tuleb sõlmida andmevahetuskokkulepped.

“Üks oluline muudatus on X-tee liitumise ja liikmelisuse haldamise kolimine X-tee iseteeninduskeskkonda, mille arendus on hetkel käsil. See on osa RIA andmevahetusosakonna projektist “X-tee teenusega liitumise ja liikmelisuse haldamise lihtsustamine”, mille käigus muudetakse protsess efektiivsemaks: kujundatakse X-tee teenusega liitumise ja liikmelisuse haldamisega seotud protsessid ümber nii, et vähendatakse liitumiseks ja selle haldamiseks kuluvat aega, parandatakse andmete liikumist RIHA asutuse liitumise ja X-teega tehnilise liitumise vahel ja vähendatakse vajadust sisestada eri keskkondadesse liitumise ja liikmelisusega seotud andmeid korduvalt,” ütles Šuvalov.

Ta lisas, et RIHA jaoks loodi uus kontseptsioon ning varsti alustatakse ka selle ellu viimist.

“X-tee iseteeninduskeskkond luuakse eraldi rakendusena, kus saab X-tee liikmelisusega seotud toiminguid teha ning saame RIHA jaoks vajalikke andmeid masin-liideste kaudu RIHAsse publitseerida. Esialgu loome X-tee iseteeninduskeskkonna eraldi portaalina, kuid pole välistatud, et ta on tulevikus osa eesti.ee-st,” sõnas X-tee tootejuht.

Eelnõuga täiendatakse ka X-tee logide pidamise korda. Näiteks isikustatud logisid säilitatakse kolm aastat, selle aja möödumisel tehakse andmed anonüümseks. Logide avalik osa avalikustatakse avaandmetena kuid mitte julgeolekuasutuste ja kaitseväeluure ülesannet täitva kaitseväe struktuuriüksust puudutavat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.