Minister Riisalo kohtus Google’i tegevjuhiga: AI suurte keelemudelite arendamisel ei tohi unustada väikekeeli

Tiit Riisalo kohtus Sundar Pichaiga.Foto: MKM

Majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo kohtus Rootsi visiidil Google’i tegevjuhi Sundar Pichaiga, kellele tutvustas Eesti personaalriigi arendamise plaane, meie digiriigi lahendusi ning koostöövõimalusi.

“Eesti inimesed peavad saama avalikke teenuseid mugavalt kasutada seadmetes, mida nad igapäevase elu korraldamiseks kõige enam kasutavad. Täna on peamine vahend nutitelefon, mis tähendab üha suuremat nõudlust ja vajadust tuua Eesti digiriik mugavalt inimese taskusse,” ütles majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo.

Ta tõi välja, et hea näide nimetatud strateegilisest suunast on lähikuudel avalikkuse ette jõudev mRiigi rakendus, mis parendab suhtlust riigiga ja teenuste kättesaadavust. “Eesti pingutab selle nimel, et tuua riiklikud teenused kasutajale tempokalt, kuid seejuures turvaliselt mobiiltelefoni. Nii mRiigi kui ka tulevikus näiteks m-valimiste rakendused aitavad ehitada personaalset riiki, mis on kodanikule lähedal täpselt neil hetkedel, mil seda vaja on,” kirjeldas minister.

Riigi mobiilirakendused Google’i äpipoodi

Kohtumisel Google tegevjuhiga rõhutas Riisalo riiklike valimiste temaatikat ja märkis, et suhtlus Googlega on olnud tihe ning edukas. “Tõhusa koostöö jätkumine on Eestile väga oluline, sest meie eesmärk on juba järgmisel aastal toimuvate Euroopa Parlamendi valimiste ajal rakendada m-valimist, mille arendus on lõpusirgel ja turvatestimised hoogsalt käimas,” ütles minister.

Ta lisas, et nimetatud stsenaariumi korral soovib Eesti Googlelt saada prioriteetset toetust m-valimise rakenduse levitamiseks. See tähendab näiteks riikliku rakenduse kiiret poodidesse jõudmist ja vajadusel uuenduste või muudatuste väledat üleslaadimist. “Kohtumine kinnitas, et usalduslik koostöö Eesti ja Google vahel on vastastikku väärtuslik. Oleme e-valitsemise valdkonnas teerajajad, sest meil on olemas innovatsiooni vedav IT arhitektuur,” sõnas Riisalo.

Jutuks tuli ka tehisintellekt ja meie Bürokratt ehk riiklik virtuaalabiline, millega liidestatakse tulevikus kõikide valdkondade tähtsamad kodanikule ning ettevõtjale mõeldud digiteenused. Bürokrati arengus on väga olulisel kohal integratsioon kõigi suuremate ökosüsteemide ja assistentidega, mille hulka kuuluvad ka Google ning GoogleAssistant.

“Viimasest neist võib tulevikus saada üks peamisi kasutajaliideseid, millega Eesti riigiasutustega asju ajada, sest on juba praegu paljudes mobiilseadmetes ja üha enam ka erinevates koduseadmetes olemas. Rõhutasin, et Google Assistanti ja laiemalt tehnoloogiate arengul ei tohi unustada väikekeeli, sealhulgas eesti keelt, mida räägib küll üksnes ligi miljon inimest, kuid on väga oluline väikekeelte püsima jäämisel. Meie soov on leida koos Google’iga võimalusi edasi liikumiseks, mis toob Eesti inimestele kasu täna ja tulevikus,” ütles minister.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.