Minister Sutt arutas digivolinikuga Euroopa ülese e-identiteedi loomist

Räägiti ka koroonavaktsiinide sertifikaatide arendamisest

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt.Foto: Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt (REF) kohtus eile videosilla vahendusel Euroopa Komisjoni digivolinik Margrethe Vestageriga, et arutada Euroopa ülese elektroonilise identiteedi lahenduse loomist, mis oleks sarnane Eesti ID kaardiga.

Samuti räägiti Euroopa koroonavaktsiinide sertifikaatide arendamisest, mis aitaks taaskäivitada Euroopa turismisektori ja piirideülese reisimise.

“Euroopa Liit on välja töötamas ühist digitaalse identiteedi lahendust, mis oleks kasutatav kõikjal Euroopa Liidus. Eesti on viimased 25 aastat ehitanud ja arendanud enda digiriiki ja -teenuseid, mistõttu on meil selles valdkonnas suur hulk teadmisi ja kogemusi, mida me oleme loomulikult valmis jagama Euroopa Liiduga,” lausus Sutt kohtumisel.

Lisaks räägiti kohtumisel koroonavaktsiinide digitaalsete sertifikaatide loomisest, mis võimaldaks reisida turvaliselt ilma piiranguteta ning taaskäivitada Euroopa turismisektor.

Ministri sõnul on ühiste sertifikaatide valideerimise aluseks Euroopa ülene usaldusraamistik ja erinevate riikide digilahenduste koostalitusvõime. 

“Eesti on koos Maailma Terviseorganisatsiooniga töötamas välja usaldusraamistikku erinevate vaktsineerimissertifikaatide tunnustamiseks. Selle alustalaks on aga toimiv andmevahetus, eri riikide digilahenduste omavaheline toimimine ja tugev elektrooniline identiteet,“ lisas Sutt.

Euroopa Komisjon on täna uuendamas e-identifitseerimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusmeetmete määrust (eIDAS).

Eesti hinnangul tuleks selle tulemusena luua süsteem, kus on tagatud kõigi liikmesriikide olemasolevate e-ID ökosüsteemide säilimine, kuid samaaegselt seadma riikidele kohustuse pakkuda oma kodanikele vähemalt ühte kõrge usaldusväärsuse tasemega elektroonilise identiteedi kasutamise vahendit. 

Ühise usaldusväärse ja toimiva e-ID loomine liikmesriikides tagaks Euroopa Liidu kodanikele ligipääsu avaliku sektori teenustele ka väljaspool koduriiki.

“Turvalise ja unikaalse tunnusega elektroonilise identiteedi pakkumine peaks olema liikmesriikidele kohustuslik. Usaldusväärne elektrooniline identiteet on hästi toimiva ühisturu eelduseks ja unikaalne tunnus võimaldab teenuse pakkujal kasutaja identiteedis veenduda ning aitab pakkuda ka selliseid teenuseid, mis nõuavad erinevate isikuandmete töötlemist. Eriti oluline on see tervisevaldkonnas,” rääkis Sutt. 

Minister rõhutas digivolinikule ka koosvõimeliste lahenduste tähtsust. 

“Lahenduste dubleerimise asemel peaksime kasutama ühtseid ja koosvõimelisi platvorme ja seeläbi edendama andmevahetust ning vähendama bürokraatiat andmete ühekordse küsimise näol,” sõnas minister.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.