Suurimaks probleemiks äpitaksode puhul peab Mupo asjaolu, et tööandja on kogu vastutuse lükanud enda pealt autojuhtidele, jättes nende sõidukikaartide olemasolu kontrollimata, ise teades, et vahelejäämise korral lasub süü juhil, mitte firmal.
Mupol on võimalik vastutusele võtta vaid vedajat, mitte teenuse vahendajat
Mupo juhataja Aivar Toompere sõnul on Postimehes ära toodud 42 Bolti hingekirjas olevat sõidukaardita äpitaksot tegeliku jäämäe ehk probleemi veepealne osa. Möödunud aastal karistas Munitsipaalpolitsei 567 juhti, neist 307 infoühiskonna teenuse pakkujat.
“Sõidukikaartideta teenusepakkujaid on palju. Kui palju täpselt, selles osas ülevaade puudub. Teame niipalju, et iga päev lisandub meile 4-5 sõidukikaardi tühistamisavaldust. Tühistamine on muutunud massiliseks,” ütles ta.
Põhjus, miks sõidukikaarte tühistatakse ja miks juhid neid taotlema ei kipu on proosaline – sõidukikaardiga teenust pakutava auto kindlustusmakse on tavasõiduki omast oluliselt kõrgem.
“Taksoveoteenuste osutamiseks Bolti äppi kasutades peab juht nõustuma paljude tingimustega, muu hulgas nõudega, et lepinguline töötaja peab lisaks teenindajakaardile taotlema sõidukikaardi ja et taksoveoteenust võib pakkuda ainult sõidukiga, mis on kantud sõidukikaardile. Sõidukikaarti saab taotleda mootorsõidukile, mis on kantud liiklusregistrisse ning mille tehnonõuetele vastavuse kontroll on läbitud hiljemalt sõidukikaardi andmise ajaks,” selgitab Toompere.
Ometi ei suvatse Toompere kinnitusel firma selle nõude täitmises veenduda, vaid lükkab selle vastutuse KOV-le. Sisuliselt vabastab see IÜT vahendusteenust pakkuvad ettevõtted igasugustest kohustustest ja vastutusest.