Mupo süüdistab Bolti seaduse rikkumises

Mupo juhataja Aivar Toompere

Tallinna munitsipaalpolitsei ameti (Mupo) sõnul on Bolt pretsedenditult suurima rikkumiste arvuga firma. Mupo etteheite kohaselt ei ole aktsepteeritav olukord, kus äpitaksode teenust vahendavad firmad ei kontrolli oma sõidukijuhtide sõidukikaartide olemasolu.

Bolti Balti- ja Põhjamaade valitsussuhete juhi ametit pidav Sandra Särav ütles Geeniusele, et Mupo seisukoht tuli neile üllatusena, kuna seni on firma Mupoga head koostööd teinud. Bolti esindaja sõnul ei kohusta seadus hetkel taksoäppe või juriidilises keeles infoühiskonna teenuse osutajaid juhtide vastavust seadusega kontrollima.

Mupo juhi kinnitusel kontrollitakse äpitaksosid igapäevaselt ning ei möödu päevagi, kui mõnda seaduserikkujat ei tabata.

Suurimaks probleemiks äpitaksode puhul peab Mupo asjaolu, et tööandja on kogu vastutuse lükanud enda pealt autojuhtidele, jättes nende sõidukikaartide olemasolu kontrollimata, ise teades, et vahelejäämise korral lasub süü juhil, mitte firmal.

Mupol on võimalik vastutusele võtta vaid vedajat, mitte teenuse vahendajat

Mupo juhataja Aivar Toompere sõnul on Postimehes ära toodud 42 Bolti hingekirjas olevat sõidukaardita äpitaksot tegeliku jäämäe ehk probleemi veepealne osa. Möödunud aastal karistas Munitsipaalpolitsei 567 juhti, neist 307 infoühiskonna teenuse pakkujat.

“Sõidukikaartideta teenusepakkujaid on palju. Kui palju täpselt, selles osas ülevaade puudub. Teame niipalju, et iga päev lisandub meile 4-5 sõidukikaardi tühistamisavaldust. Tühistamine on muutunud massiliseks,” ütles ta.

Põhjus, miks sõidukikaarte tühistatakse ja miks juhid neid taotlema ei kipu on proosaline – sõidukikaardiga teenust pakutava auto kindlustusmakse on tavasõiduki omast oluliselt kõrgem.

“Taksoveoteenuste osutamiseks Bolti äppi kasutades peab juht nõustuma paljude tingimustega, muu hulgas nõudega, et lepinguline töötaja peab lisaks teenindajakaardile taotlema sõidukikaardi ja et taksoveoteenust võib pakkuda ainult sõidukiga, mis on kantud sõidukikaardile. Sõidukikaarti saab taotleda mootorsõidukile, mis on kantud liiklusregistrisse ning mille tehnonõuetele vastavuse kontroll on läbitud hiljemalt sõidukikaardi andmise ajaks,” selgitab Toompere.

Ometi ei suvatse Toompere kinnitusel firma selle nõude täitmises veenduda, vaid lükkab selle vastutuse KOV-le. Sisuliselt vabastab see IÜT vahendusteenust pakkuvad ettevõtted igasugustest kohustustest ja vastutusest.

“Hetkel ongi konks selles, et vastavalt seadusele on meil võimalik vastutusele võtta vaid vedajat, mitte teenuse vahendajat. Meie kaugem eesmärk on, et vastutuskohustus laieneks platvormidele, siis oleks ka meiepoolne kontroll ning vastutusele võtmine palju tõhusamad,” lisas ta.

Toompere sõnul toovad firmad ettekäändeks ka seda, et riigil puudub automatiseeritud lahendus kaartide kontrollimiseks ja pidev manuaalne kontrolli ei ole tehniliselt võimalik teha, kuid ka Mupo ise peab samu kontrolle viima läbi manuaalselt.

Bolti nahutamise kõrval jagub aga Mupol kiidusõnu Uberile, mis korrektselt kontrollib ja nõuab oma autojuhtide mõlema kaardi olemasolu.

“Nemad reageerivad koheselt ka meie teavitustele, kui on tabatud mõni rikkuja. Veidi on paranenud olukord ka Yandex taksodega, aga Bolt on pretsedenditult suurima rikkumiste arvuga firma,”.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.