Ohtlik pretsedent: vaata, kuidas nutiprillid paljastavad inimeste nimesid, aadresse ja palju muud

Meta ja Ray-Bani koostöös sündinud nutiprillide abil saab inimeste isiklikke andmeid tuvastada.Foto: Meta

Harvardi tudengid AnhPhu Nguyen ja Caine Ardayfio lõid olemasolevate vahendite abil lahenduse, mis suudab inimeste nägude järgi tuvastada isiku nime, aadressi, tegevusala, sugulaste nimed ja palju muud.

Nad kasutasid nägude avalikuks jäädvustamiseks Meta ja Ray-Bani koostöös sündinud nutiprille. Prillide videovoogu edastatakse läbi Instagram Live’i, mida analüüsib arvutiprogramm. Seejärel kasutatakse tehisintellekti, mis mõistab, kui kaamerapilti jääb mõni nägu. Näo jäädvustus käib läbi näotuvastusprogrammi.

Inimesest otsitakse internetist veel pilte ja seejärel ammutatakse avalikest andmebaasidest ning artiklitest isiku kohta informatsiooni. Detailid edastatakse seejärel prillikandja telefoni. Terve protsess võtab kõigest loetud sekundid ning tulemus on hirmuäratavalt täpne.

Videos on näha, kuidas lahenduse arendanud tudengid testivad seda oma kursusekaaslaste peal ning vestlevad võõraste inimestega, kelle kohta nad on prillide kaudu andmeid ammutanud.

Tudengid ise nimetavad lahendust nimega I-XRAY ning on selle kohta jaganud selgitavat dokumenti, mis hõlmab ka juhendit, kuidas mitte olla nõnda avalikult leitav.

Nad lubavad, et nende lahendust ei tehta avalikuks kasutamiseks. See ei takista aga kedagi arendamast iseendale sarnast võimekust.

Saavutatu tõstatab privaatsuse kohta olulise küsimuse, mis on õhus olnud juba viimased 10 aastat ehk varasemate nutiprillide, nagu Google Glass, tekkimisest saadik.

Kui nende pisut kentsaka välimusega nutiprillide puhul oli inimestel võimalik mõista seda, kui neid jäädvustatakse, on uuemate prillide eesmärk näha välja võimalikult palju tavaliste prillide moodi, mis muudab tavainimesele keerulisemaks neis peituvate kaamerate märkamise.

Google Glass nutiprillid.Foto: Depositphotos

Ka Google Glassi kritiseeriti tollal sellepärast, et nende nutiprillidega oli võimalik inimesi nende teadmata jäädvustada. Kuigi Meta ja Ray-Bani uutel nutiprillidel on eraldi privaatsustuluke, mis peaks filmimisest ümberkaudseid inimesi teavitama, näitavad reaalsed katsetused, et tulukest pole eredamates välitingimustes hästi näha.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.