Olukord Eesti küberruumis: meili teel levib massiliselt pahavara, mõned rünnakud võivad olla poliitiliselt motiveeritud

Küberrünnak. Foto on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Riigi infosüsteemide amet (RIA) on avaldanud oma kodulehel artikli, kus võetakse kokku selle aasta esimese kvartali olukord Eesti küberruumis ning seda paljuski just Ukraina sõja kontekstis.

RIA sõnul on Ukraina sõja vahetu mõju Eesti küberruumile siiani olnud piiratud, mõjuga intsidentide arv püsib tavapärasel tasemel ja elu häirivaid ründeid, mida saaks konfliktiga seostada, ei ole toimunud.

Samas on amet täheldanud, et väga palju proovitakse meili teel levitada pahavara. Enamasti on tegemist trooja pahavara erinevate variatsioonidega, mis sisalduvad meiliga kaasas olevas dokumendis ja käivituvad selle avamisel. “Selliseid laineid oleme näinud ka varem, ent praegused mahud on tavapärasest suuremad. Mõnel juhul on peibutisena kasutatud sõjaga seonduvaid teemasid, ent rohkem liigub varasemast tuttavaid teemasid, näiteks arveid ja hinnapakkumisi,” kirjutab RIA.

Samuti on olnud üksikuid intsidente, mis võivad olla poliitiliselt motiveeritud. Näiteks häkiti sisse ühele kogukonna uudistelehe ja eemaldati sealt Ukraina konflikti kajastav sisu. On olnud ka mõningaid teenusetõkestusründeid meediaettevõtete vastu. Konkreetsete ettevõtete nimesid RIA välja ei too.

RIA tõdeb, et kuigi reaalseid intsidente ei praegu ohtralt olnud, siis oht nende toimumiseks on siiski suur. “Geopoliitilised pinged ja vastasseis jäävad ilmselt kauaks püsima ning isegi kui sõjategevus kineetilises maailmas leeveneb ja ühel hetkel vaibub, võib see tähendada, et konflikt kolib järjest enam küberdomeeni,” hoiatab amet.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.