Põhja prefektuuri kriminaalbüroo küber- ja majanduskuritegude talituse juht Hannes Kelt ütles, et kuigi selliseid rünnakuid korraldatakse eeskätt välismaalt, hoiab politsei eriti teravalt pilku peal ka siin toimuval.
“Kuritegu uurides selgus, et seekordsed rünnakud on korraldatud siitsamast, Eestist. Tegime selgeks, et rünnakute toimepanemises on alust kahtlustada kahte 22- ja ühte 38-aastast meest,” ütles Kelt.
“Kolmapäeval, 30. novembril, pidasime inimestelt raha välja petnud mehed politseioperatsiooni käigus kinni. Rahvusvahelise koostöö tulemusena võtsime samal ajal kontrolli alla ka libalehtede avalikustamiseks kasutatud serverid Euroopas,” lisas ta.
“Seda tüüpi kuritegevus varitseb jätkuvalt kõiki inimesi, sestap tasub alati olla tähelepanelik. Kurjategijad muutuvad ajas kavalamaks ja mõtlevad välja uusi skeeme eesmärgiga inimeste raha varastada. Eriti tähelepanelik tasubki olla linkide osas, mis on saadetud sõnumite ja e-mailide teel. Sageli on nendes linkides mainitud panga nime, kuid see ei tähenda, et nendele klikkimine oleks turvaline,” ütles Kelt.
“Panka soovitan siseneda selliselt nagu varasemalt harjutud on ehk teha seda turvaliselt läbi pangaäpi või panga kodulehe,” lisas ta. Prokuratuur nõudis kolme mehe vahi alla võtmist ning sellega kohus ka nõustus. Mehed vahistati eile.
Politsei- ja piirivalveamet pani kirja kolm nõuannet, kuidas säärased pettused ära tunda:
- lingi avamisel on kahtlane aadressi nimetus, näiteks www.lhvbank-l.com;
- saadetud lingis ei tööta teised menüüribad, näiteks ei saa minna avalehele;
- esinevad kirjavead või leht on osaliselt mitmes keeles.
Kui inimene on saanud sellise sõnumi, ei tohiks linke avada ning sõnum tuleks kohe kustuda.