RIA annab aru, kui palju läksid riiklikud suhtlus- ja failivahetuskeskkonnad maksumaksjale maksma

RIA peadirektori asetäitja Margus Arm.Foto: RIA

Geeniuse toimetus on saanud lugejatelt mitmeid küsimusi, kui palju läksid maksma riigi infosüsteemi ameti (RIA) poolt tehtud riiklikud veebikeskkonnad vestlus.eesti.ee ja sahver.eesti.ee.

Kuigi RIA täpset summat ei avalikusta annavad nad mõista, et kuna teenused on ehitatud vabavaralistele lahendustele ning kuna kasutatakse olemasolevaid servereid ei läinud see maksumaksjale palju maksma.

Keskkondade loomisega tegelesid kaks RIA töötajat

Ajal, mil internet kubiseb erinevatest vestlus- ja failivahetuskeskkondadest tuli riik välja oma lahendusega. Uute teenuste väljatulek kattus koroonakriisiga, mis on suures mahus kontorirotte vägisi kaugtööle suunanud.

RIA peadirektori asetäitja Margus Arm kinnitab, et teenused arendati eelkõige välja ameti enda töötajate tarbeks ning ameti siseselt on keskkondi kasutatud juba ligikaudu aasta. Arm tõi välja, et kuna praegu peavad paljud inimesed kodust töötama otsustasid nad pakkuda lahendust kõigile, kes seda soovivad.

“Iga inimene ja asutus saab ise otsustada, millist lahendust suhtluseks soovitakse kasutada.  Nende kahe teenusega me ei adresseeri eraisikute ja erasektorite vajadusi, vaid riigi enda vajadusi. Mõlemad lahendused on suunatud ennekõike riigi enda vajadustele omavahelises erasektori partneritega suhtlemisel. Küll aga võib erasektor vajada neid lahendusi, et suhelda e-postist kiiremas ja paindlikumas keskkonnas riikliku lepingupartneriga,” ütles Arm.

Keskkondade loomisega tegelesid kaks RIA töötajat, kes tegid seda jooksvalt teiste tööülesannete kõrvalt. Keskkondade loomise eest said nad tavapärast palka ning preemiat selle eest ei makstud.

RIA pressiesindaja Seiko Kuik lisas, et mõlemad keskkonnad ehitati vabavaralistele lahendustele ning nad kasutavad olemasolevaid RIA servereid. “Ainsad keskkondade väljatöötamisega seotud kulud on RocketChati läbistustest (pen test), mille hind on ärisaladus,” täpsustas Kuik.

Eraldi sahvrile ja vestluskeskkonnale pen teste tehtud ei ole lisas Kuik, sest mõlemad on karbitooted. “Nextcloudil, millele on sahver üles ehitatud, on avalik bugbounty programm, mis sai ka RIA partnerite poolt üle testitud ning RocketChat, millele on avalik vestluskeskkond üles ehitatud, sai pentestitud 2019. aasta alguses,” lisas ta.

Seda kas ja paljud riigiasutused on võtnud RIA lahendused kasutusele RIA ei oska öelda kuna ei pea selle üle arvestust. Geeniusele teadaolevalt on need osades riigiasutustes võetud kasutusele, kuid peaasjalikult kasutatakse enamikes riigiga seotud ametites Skype For Business lahendust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.