Rootsi kaitseministeerium: Hiiumaa läheduses olev sidekaabel sai kahjustada välistegevuse tagajärjel

Merealune sidekaabel.Foto: Shutterstock/JesperG

Rootsi kaitseministeerium jagas täna uut informatsiooni seoses merealuse sidekaabliga Eesti ja Rootsi vahel, mille kohta teatati eelmise nädala teisipäeval, 17. oktoobril, et seegi kaabel on katki

Eelmise nädala neljapäevast alates on Rootsi merevägi uurinud kõnealust merealust sidekaablit. Uurimist viiakse läbi päästelaevaga HSM Belos. Sama alusega teostati uurimistöid eelmisel aastal Nord Streami gaasitoru juures.

Värske informatsiooni kohaselt on Hiiumaa lähistel asuv kaabel saanud kahjustada välistegevuse tagajärjel. Rootslased ei öelnud otsesõnu välja, mida nad välistegevuse all silmas peavad. 

Rootsi mereväe esindaja ütles täna keskpäeval Digigeeniusele, et neil ei ole operatsiooni osas avalikkusega uut informatsiooni jagada.

Riigiprokurör Triinu Olev jäi täna õhtul, 23. oktoobril antud kommentaari juures sama juurde, mida ta ütles välja juba eelmisel nädalal ehk uurimisega seoses teostatakse menetlustoiminguid, millega selgitatakse kaablite purunemise põhjus välja. 

“Kogume aktiivselt tõendeid ja analüüsime kogu teavet, mis õiguskaitseasutusteni jõuab. Kui uurimise käigus selgub, et asjaolude väljaselgitamiseks on vaja teha koostööd teiste riikidega, seda kindlasti ka teeme. Praegu oleme tihedas ühenduses nii Soome kui ka Rootsi õiguskaitseasutustega,” ütles Olev.

Prokuratuuri avalike suhete juht Kairi Küngas ei olnud valmis Digigeeniusele ütlema, kas nad saavad Rootsi kaitseministeeriumi öeldut kinnitada või lükata ümber. 

Laevaliiklust koondavast veebilehest MarineTraffic on näha, et täna õhtupoolikul on Hiiumaa lähistele jõudnud kolm NATO sõjalaeva.

Eelmise nädala neljapäeval, 19. oktoobril teatas NATO pressiesindaja kohusetäitja Dylan White, et NATO suurendab intsidentide tõttu Läänemerel kohalolu. Esindaja sõnul võetakse piirkonnas kasutusele seire- ja luurelennukid, droonid ja neli miinijahtijat. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.