Uurimistulemuste kohaselt oli Eesti-Soome sidekaabli rike inimese põhjustatud

NATO suurendab intsidentide tõttu piirkonnas kohalolu

NATO E-3A AWACS eelhoiatuse lennuk Šiauliai lennuväljal Leedus.Foto: NATO

Vabariigi valitsus sai täna julgeolekuasutustelt ülevaate merealuste sidekaablite uurimise seisust Läänemerel. Valitsuse kommunikatsioonibüroo edastatud pressiteate kohaselt viitavad senised uurimistulemused, et Eesti-Soome sidekaabli rike on inimese põhjustatud. Edasine uurimine selgitab, kas kahtlus peab paika ning kas tegemist oli hooletuse või mõne muu põhjusega.

NATO pressiesindaja kohusetäitja Dylan White teatas täna õhtupoolikul, et tulenevalt Läänemerel hiljuti esinenud merealuse taristuga seotud intsidentidest suurendavad liitlased piirkonnas kohalolu. Seda suurendatakse seire- ja luurelennukite, droonide ja neljast miinijahtijast koosneva laevastiku näol. 

Riigiprokurör Triinu Olev ütles, et koostöös kaitsepolitseiameti, Eesti ja Soome merevägede ning Elisaga tuvastati kaabli kahjustuse täpne asukoht ja ulatus. 

Menetlustoimingud lõpetati täna varahommikul

Eile öösel kella 1 paiku jõudis rikkes Elisa sidekaabli kohal Soome lipu all seilav kaablilaev Telepaatti. Samas piirkonnas on mitu päeva veetnud samuti Soome lipu all seilav traaler Santos. Neist viimane lahkus sündmuskohalt täna kella 17 paiku. 

Pressiteate kohaselt lõpetasid Eesti uurijad koos Soome ja Eesti mereväega täna varastel hommikutundidel vajalikud menetlustoimingud Eesti-Soome sidekaabli uurimiseks.

“Kuna esmased tõendid Eesti-Soome kaablilt on kogutud, saab hakata kiiremas korras planeerima kaabli parandamist ja loodetavalt toimub see juba järgmisel nädalal. Kaabliparanduslaev on praegu olnud abiks kahjustunud koha kindlaks tegemisel ja tõendite kogumisel,” väidetakse teates.

Loe Geeniuse põhjalikku kajastust merealuste sidekaablite riketest siit.

Välja toodi seegi, et kuigi nii Eesti kui ka Soome uurijatele on teada piirkonnas olnud laevad ning töö nende seotuse tuvastamiseks käib, on vara võimalikule süüdlasele viidata. 

Samuti ei saavat täna kinnitada, et kahjustused on tehtud tahtlikult, sealhulgas eesmärgiga kahjustada kriitlist taristut.

Olemasolevas kriminaalmenetluses kontrollivad uurijad ka Eesti-Rootsi sidekaablit, sest esialgsed andmed viitavad, et kahjustus võis olla inimtekkeline, kuid seda tuleb täiendavalt menetluse käigus kontrollida.

“Olen tänulik meie uurijatele ja ekspertidele, samuti Soome kolleegidele, kes on intensiivselt viimase kolme päeva jooksul merel tööd teinud. Usaldan eksperte, kes tõe välja selgitavad,” ütles peaminister Kaja Kallas.

Riigiprokurör Olev seletas, et hetkel on tõendite kogumine merel lõppenud ja neid analüüsides peaksime saama lähiajal rohkem teavet, millist sorti kahjustusega on tegemist ning kuidas see põhjustada võidi.

Sündmuskohal toimingute lõpetamine tähendab tema sõnul, et edasi saab planeerida sidekaabli parandustöid.

“Töötame praegu erinevate uurimisversioonidega ning menetluse käigus kontrollime jätkuvalt kõiki olulisi asjaolusid, sealhulgas ka piirkonnas sündmuste toimumise hetkel viibinud alustega seonduvat,” lisas ta.

NATO saadab piirkonda patrullima eelhoiatuse lennuki

NATO pressiesindaja kohusetäitja Dylan White täpsustas, et lisaks eelmainitule hakkavad Läänemere piirkonnas patrullima merepatrulllennukid ning eelhoiatuse ja õhuruumi juhtimise süsteemi lennukit AWACS (Airborne Warning and Control System).

Alles paar nädalat tagasi paigutas NATO kaks AWACS-it Leetu Šiauliai lennuväljale. Toona ütles White, et lennukid on mõeldud jälgimaks Venemaa sõjalist tegevust alliansi piiride ääres. AWACS-id on mõeldud lennukite ja rakettide tuvastamiseks sadade kilomeetrite kauguselt. 

“Jätkame olukorra tähelepanelikult jälgimist ning jätkame tihedat kontakti oma liitlaste Eesti ja Soome ning partneri Rootsiga. NATO jätkab oma merepositsiooni kohandamist Läänemerel ja astub kõik vajalikud sammud liitlaste turvalisuse tagamiseks,” ütles White. 

NATO kutsub AWACS-it, kui “silmad taevas.

Selle aasta alguses lõi NATO merealuse infrastruktuuri koordineerimisüksuse, et süvendada suhteid valitsuste, sõjaväe, tööstuse ja NATO vahel, ning on sellest ajast alates loonud NATO mereväejuhatuse juurde kriitilise merealuse infrastruktuuri turvalisuse merenduskeskuse.

Eelmise nädala teisipäeval, 10. oktoobril tegid Eesti ja Soome poliitikud avalikuks, et eelneval nädalavahetusel said kahjustatud Balticconnectori gaasitoru ning Eesti-Soome vaheline merealune sidekaabel. Mõlemi kaasuse puhul seostati seda inimtekkelise kahjustusega.

Käesoleva nädala teisipäeval, 17. oktoobril teatasid Rootsi ametivõimud, et samal ajal sai vigastada ka Eesti-Rootsi vaheline merealune sidekaabel. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.