Smart-ID arendaja: Järgmise sammu peab tegema riik, et Smart ID-ga avalikele teenustele ligi pääseda

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
SK ID Solutsions juht Kalev PihlFoto: Ardo Kaljuvee

Smart-ID on tänasest võrdne mobiil-ID ja ID-kaardiga, aga Smart-ID arendaja SK ID Solutionsi juht Kalev Pihli sõnul peab järgmise sammu tegema Eesti riik, kes ütleks, et teenus on piisava turvatasemega, et seda saaks avaliku sektori teenustes kasutada.

Ühe näitena tõi ta äriregistri, mis on vajalik e-residentidele. Ilma Smart-ID toe lisamiseta ei pääse e-residendid äriregistrisse telefoni teel sisse.

Riik peab looma autentimise skeemide hindamise

Kuigi maksuamet teatas tänavu augustis, et võtab Smart-ID e-maksuametis ja e-tollis kasutusele, siis ei ole sama esialgu oodata e-äriregistri puhul.

Äriregistri kasutamine eeldab autentimise funktsiooni, mida Smart-ID täna ei paku, kuna riik ei ole loonud autentimise skeemide hindamist. Pihli sõnul on see tarvilik kõigi avalike teenuste jaoks ning selle loomist on juba pikalt lubatud.

DigiDoc4 rakenduse puhul märkis Pihl, et Smart-ID-ga pääseb sinna küll ligi, kuid dokumente allkirjastada ei saa. Dokumentide allkirjastamiseks on Leedus loodud plugin Dokobit, mis töötab koos Office365 tarkvaraga.

Uue Smart-ID järgi ei ole veel vajadust

“Täna ei ole veel ühtegi teenust, mille jaoks seda ilmtingimata vaja on. Nüüd saab hakata looma teenuseid, mis kasutaksid kvalifitseeritud Smart-ID-d,” ütles Pihl.

Uuenenud Smart-ID kasutamiseks peavad selle senised kasutajad äpist kasutajakonto kustutama ning looma uue konto. Pihli sõnul ei muutu Smart-ID kasutajaks saamisel midagi, täpselt nagu praegu saab kontot luua peale ID-kaardi ka pangakontorite kaudu.

Sellel nädalal esinenud mitmeid mobiil-ID tõrkeid kommenteerides ei saanud Pihl lubada, et Smart-ID-ga midagi taolist kunagi ei juhtu.

“Komplektsed tehnilised süsteemid saavad alati katki minna. Probleemi tekkides anname esimesena järgi teenuse kättesaadavuses, eriti kui peaks andmete lekkele oht olema,” kinnitas Pihl.

Smart-ID-l on Eestis ligi 400 000 kasutajat. Rahvusvaheliselt on teenusel kokku pea 1,3 miljonit kasutajat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.