Tartu nutikeskkonna labor hakkab asjade interneti mõtet otsima

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
network-782707_1280.png

Selle aasta märtsis Tartu Ülikoolis avab Tartus uksednutikeskkonna labor, ison Eesti Telekomi ja Tartu ülikooli arvutiteaduse instituudi koostööprojektiga soodustamaksasjade interneti (internet of things) valdkonna teadus- ja arendustööga seotud äriideede loomist.

Asjade internetiks kutsutakse selliste seadmete võrku, mis sisaldavad elektroonikat, tarkvara, sensoreid ja võrgu ühendust. Need seadmed saavad koguda ja vahetada omavahel erinevaid andmeid.

Asjade internet loob keskkonna, kus seadmed oskavad ise teatud olukorras käituda. Näiteks võib kodu esiukse lukk „näha,“ et oled jõudmas koju ja ukse avada. Lisaks võibasjade interneti alla lugeda võrguga ühendatud telereid, külmkappe, koduseid automatsioonisüsteeme ja nii edasi.

Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi juhataja professor Jaak Vilo sõnul hakkab uus labor tegelema asjade interneti valdkonnas mitmete uurimissuundadega.

"Praegu eeldab see nutika keskkonna loomist, kõiki standardeid ja programmeeritavaid liideseid ning üha enam puudutab see ka turvalisust. Lisaks on tekkimas võimalused ja vajadus nii majandusliku kokkuhoiu kui ka efektiivsete teenuste loomiseks,"rääkis Vilo.

Labori sisustab arvutiteaduse instituudi õppehoonesse Eesti Telekom. Tudengitele ja uurimisrühmadele avatakse seal teadustöö tegemiseks nutika kodu ja nutika kontori näited.

Avapilt: pixabay.com

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.